Dzisiaj jest poniedziałek, 22 stycznia 2018 r. Polski English

 

 


   

  

 

 

Stronę odwiedziło osób: 405436238

TYDZIEŃ Z INTERNETEM 2011 – POMYSZKUJ W BIBLIOTECE

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Bystrzycy oraz jej filia w Osieku włączyły się w kampanię mającą na celu zachęcenie osób po 50 roku życia do korzystania z zasobów i możliwości Internetu. Przy pomocy bibliotekarzy i nauczycieli seniorzy stawiali swoje pierwsze kroki w sieci.

Ta międzynarodowa akcja trwająca od 28 lutego do 5 marca 2011 r. koordynowana przez Telecentre Europe, odbywała się pod honorowym patronatem Neelie Kroes – europejskiej komisarz ds. agendy cyfrowej. Koordynatorem polskiej edycji jest natomiast Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, realizująca m.in. Program Rozwoju Bibliotek (do którego przystąpiła Gminna Biblioteka Publiczna w Bystrzycy), który gwarantuje m. in. bezpłatny dostęp do Internetu na terenie bibliotek.

W ramach akcji POMYSZKUJ W BIBLIOTECE odbyły się dwa spotkania, pierwsze 3 marca br. w Bibliotece Publicznej w Osieku zostało połączone z zaplanowanym wcześniej spotkaniem pod hasłem PORADNIA ZDROWIA. Seniorzy pod okiem bibliotekarzy i nauczycieli z SP Osiek nie tylko uczyli się surfowania po internecie, ale mogli również uzyskać cenne informacje i porady zdrowotne od specjalistki medycyny rodzinnej Stanisławy Karpińskiej-Małko. W spotkaniu wzięli również udział dyrektor SP w Osieku Anna Tarnowska, radny i sołtys Osieka Zbigniew Chomicki oraz dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Halina Sinkiewicz.

Drugie spotkanie pod hasłem Koncert życzeń odbyło się dzień później w Bibliotece Publicznej w Bystrzycy. Na spotkanie przybyło 20 miłośniczek śpiewu, oraz radny i sołtys Bystrzycy Paweł Bubała. Pracownicy biblioteki pokazali przybyłym gościom w jaki sposób odnaleźć ulubione utwory na stronach internetowych. Teksty były wyświetlane na dużym ekranie, co pozwalało na wspólne biesiadowanie. Uczestnicy chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami i anegdotami związanymi z daną piosenką. Przy kawie i domowych wypiekach w rytmie wybieranych szlagierów popłynęły opowieści. Znów odpłynęły kawiarenki, biały miś ponownie był dla dziewczyny, Beata przypomniała sobie o Albatrosie, a Anna Maria miała smutne oczy. Okazało się, że w nowoczesnej technologii, za jednym kliknięciem myszki wraca staruszek świat

Podczas obu spotkań, zarówno bibliotekarze jak i zaproszeni goście stwierdzili jednogłośnie, iż istnieje potrzeba kontynuowania tej akcji. Zgodnie z życzeniem seniorów, Gminna Biblioteka zobowiązała się do organizacji cyklu spotkań, które pomogą rozwijać wiedzę z obsługi komputera oraz korzystania ze stron internetowych. Realizacja projektu pokazała, że spotkania z wykorzystaniem nowych technologii są również atrakcyjne i potrzebne dla dorosłych czytelników. Biblioteki podejmują to wyzwanie…!

TEUCHMANN MAŁGORZATA

fot. archwium BibliotekiZdjęcia


Spotkanie w bibliotece w Osieku, od prawej: S.Karpińska-Małko, dyrektor SP Osiek A.Tarnowska i dyrektor biblioteki H.Sinkiewicz

Spotkanie w bibliotece w Osieku

Spotkanie w bibliotece w Osieku

Spotkanie w bibliotece w Osieku

Spotkanie w bibliotece w Bystrzycy

Spotkanie w bibliotece w Bystrzycy

Spotkanie w bibliotece w Bystrzycy

Spotkanie w bibliotece w Bystrzycy