Dzisiaj jest środa, 24 stycznia 2018 r. Polski English

 

 


   

  

 

 

Stronę odwiedziło osób: 408324755

HISTORIA OSP SIECIEBOROWICE


20 października 1945 roku pierwsi repatrianci przybyli na ziemie odzyskane i zaczęli zasiedlać miejscowość Siecieborowice. W czerwcu 46-go podczas powrotu z obowiązkowego meldunku w gminie, mającej wówczas swoją siedzibę w Polwicy, grupa mieszkańców zauważyła porzucony wóz bojowy strażacki konny. Wóz ten przyciągnięto do Siecieborowic i w ten sposób założono Ochotniczą Straż Pożarną.

Pierwszymi członkami i założycielami byli:

  • prezes – Mieczysław Miszczuk
  • komendant – Michał Koszelowski
  • pozostali członkowie: Michał i Franciszek Kazimierowicz, Michał Torończak, Tadusz Hajducki, Stanisław Boski, Michał Grzesiowski, Stefan Koszelowski, Stefan Makles, Zdzisław Skubowiak, Franciszek Koszelowski, Stefan Woźnica, Józef Łużny, Józef Jarosławski, Władysław Kurysz, Stanisław Długosz, Jan Torończak oraz Jakub Norsesowicz.

W 1962 roku wybrano nowy zarząd, prezesem został Michał Grzesiowski, zaś komendantem Stanisław Boski. Cztery lata później w czynie społecznym wybudowano obecną remizę. W 1968 r. druhowie z OSP Siecieborowice dostali motopompę spalinową, dotychczasowa tzw. sikawka była ręczna, aby ją uruchomić potrzeba było aż 4 strażaków. Mechanikiem został Tadeusz Hajducki. Potem otrzymano samochód bojowy, a dotychczas używany wóz bojowy konny wraz z pompa ręczną przekazano do Ochotniczej Straży Pożarnej w Bolechowie. Kierowcą samochodu został Stanisław Maćków. Gdy do szeregów OSP dołączyła młodzież, na kurs dla strażaków do Wałbrzycha wysłano Władysława Baranieckiego i Stanisława Wołoszyna. W tym samym czasie otrzymano samochód Żuk A-15M, który do chwili obecnej jest w posiadaniu siecieborowickich druhów. Jest to najstarszy w powiecie oławskim sprawny, będący w przydziale bojowym samochód pożarniczy. Po ukończeniu kursu kierowcą i mechanikiem został Władysław Baraniecki obecny prezes OSP Siecieborowice.

W 2002 roku przy siecieborowickiej remizie, jako pierwszej w gminie, postawiono figurkę Św. Floriana, patrona strażaków.

W sierpniu 2011 roku wmurowano w ścianę remizy tablicę pamiątkową z okazji 65-lecia powstania jednostki. Podczas uroczystych obchodów jubileuszu poświęcono i przekazano druhom sztandar jednostki. Od tej chwili dołączyli oni do grona jednostek, obok Bystrzycy i Owczar, które mają zaszczyt posiadać te szlachetne insygnia.

W okresie działalności OSP członkowie jednostki wysyłani byli na szkolenia pożarnicze organizowane przez Komendę Wojewódzką i Powiatową we Wrocławiu, Wałbrzychu i Oławie. Brali udział w wielu akcjach ratowniczo-gaśniczych, między innymi podczas Powodzi Stulecia w 1997 r. oraz podtopień w maju i czerwcu 2010 r., gdzie dali się poznać jako sumienni i zdyscyplinowani druhowie.

Jednostka OSP w Siecieborowicach corocznie bierze udział w zawodach sportowo-pożarniczych, gdzie zajmuje czołowe miejsca. Jest to jedyna w gminie Oława jednostka posiadająca drużynę kobiecą.

  • prezesi:

Mieczysław Miszczuk 1946 - 1961

Michał Grzesiowski 1962 - 1990

Bogdan Placzyński 1991 - 2010

Władysław Baraniecki od 2011r.

 

  • naczelnicy:

Michał Koszelowski 1946 - 1961

Stanisław Boski 1962 - 1990

Edward Mazur 1991 - 2000

Tadeusz Długosz 2001 - 2005

Marek Choptiany 2006 - 2010

Bogumił Łagodziński od 2010 r.

 

Historia spisana przez druhnę Paulinę Norsesowicz
m.in. na podstawie opowieści Pana Michała Grzesiowskiego
jednego z założycieli OSP w Siecieborowicach i wieloletniego prezesa jednostki.Zdjęcia


Przed remizą OSP w Siecieborowicach podczas 65-lecia jednostki

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej, przez M.Grzesiowskiego

Akt poświęcenia tablicy przez kapelana OSP ks. dziekana S.Bijaka

Uroczysty przemarsz do Drzemlikowic

Uroczysty przemarsz do Drzemlikowic

Akt poświęcenia sztandaru

Wójt J.Kownacki przekazuje sztandar prezesowi OSP Siecieborowice W.Baranieckiemu

Przekazanie sztandaru druhom z OSP Siecieborowice