Dzisiaj jest środa, 24 stycznia 2018 r. Polski English

 

 


   

  

 

 

Stronę odwiedziło osób: 408377315

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W BYSTRZYCY W OGÓLNOPOLSKIM PROGRAMIE ROZWOJU BIBLIOTEK

 

      

Gminna Biblioteka Publiczna w Bystrzycy i jej 6 filii bibliotecznych (w Gać, w Godzikowicach, Marcinkowicach, w Niemilu, w Osieku i w Owczarach) zakwalifikowały się do Programu Rozwoju Bibliotek. Do projektu zgłosiło się 959 bibliotek z całej Polski, na liście finalistów znalazło się 612 z nich. Bystrzycka placówka jest Biblioteką Wiodącą projektu i będzie współpracować z trzema Bibliotekami Partnerskimi w Czernicy, Domaniowie i Lewinie Brzeskim.

Program Rozwoju Bibliotek realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Jej partnerami są: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności i Fundacja Billa i Melindy Gates. Program skierowany jest do bibliotek publicznych w gminach wiejskich, wiejsko – miejskich, oraz gminach miejskich, które mają nie więcej niż 20 tys. mieszkańców. Szczególnie ważne jest dotarcie z ofertą do filii bibliotecznych, które często są jedyną instytucją publiczną w danej miejscowości. Program będzie realizowany przez 5 lat, rozpoczął się w 2009 r. i trwać będzie do 2013 r.

W ramach przedsięwzięcia do gminnych bibliotek zostanie dostarczony sprzęt informatyczny – komputery wraz z oprogramowaniem, urządzenia wielofunkcyjne służące do drukowania, skanowania, kopiowania i faksowania, a także rzutnik i laptop. Dzięki porozumieniu pomiędzy Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Grupą Telekomunikacja Polska SA, biblioteki publiczne zostaną bezpłatnie podłączone do internetu.

W ramach programu bibliotekarze wezmą udział w cyklu specjalistycznych szkoleń, dzięki którym zostaną przygotowani do prowadzenia bibliotek w nowoczesny sposób.

W 2010 roku odbędzie się spotkanie (z udziałem moderatora dla instytucji i osób chcących wspierać biblioteki), pozwalające na stworzenie Gminnej Koalicji na rzecz Rozwoju Bibliotek. Biblioteki będą zaproszone do udziału w corocznym spotkaniu wojewódzkim oraz w ogólnopolskim kongresie bibliotek, będą korzystać z portalu internetowego i otrzymywać biuletyn informacyjny, zostaną także objęte wsparciem regionalnych koordynatorów działających w strukturach wojewódzkich bibliotek publicznych. Gminne placówki biblioteczne staną się miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń zawodowych dzięki możliwości organizowania spotkań dla Bibliotek Partnerskich. Na ten cel otrzymają dotację od FRSI.

Celem Programu Rozwoju Bibliotek jest, by po zakończeniu w 2013 roku:

* biblioteki w małych miejscowościach lepiej zaspokajały potrzeby mieszkańców
* bibliotekarze i użytkownicy bibliotek korzystali z nowoczesnych narzędzi informatycznych
* biblioteki pełniły ważną rolę w rozwoju mieszkańców i integracji lokalnych społeczności.

Halina Sinkiewicz
dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Bystrzycy

 

 

  • Druga nagroda dla Gminnej Biblioteki Publicznej w konkursie Dobre praktyki w Bibliotece dla Gminnych Koalicji PRB - czytaj więcej