Dzisiaj jest środa, 24 stycznia 2018 r. Polski English

 

 


   

  

 

 

Stronę odwiedziło osób: 408367091

BRZECHWOWY KOGEL-MOGEL

 

20 września b r. w świetlicy wiejskiej w Bystrzycy odbyło się uroczyste podsumowanie projektu Brzechwowy Kogel-Mogel realizowanego od stycznia do września b.r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bystrzycy i jej sześciu filiach, w: Gaci, Godzikowicach, Marcinkowicach, Niemilu, Osieku, Owczarach. Warsztaty biblioteczne oparte były na wierszach Jana Brzechwy w formie: teatralnej, plastycznej, czytelniczej, konkursowej oraz różnorodnych grach i zabawach.

Projekt Brzechwowy Kogel – Mogel przeznaczony był głównie dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat, oraz ich rodziców, którym chcieliśmy pokazać, że kontakt z biblioteką i książką może pozytywnie oddziaływać na dziecko. Najważniejszymi celami projektu było: zwiększenie zainteresowania książką i biblioteką wśród społeczności lokalnej; zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży; wzmacnianie więzi pomiędzy rodzicami, a dzieckiem; integracja pokoleń oraz angażowanie lokalnych partnerów do współpracy z bibliotekami.

Ogółem w projekcie wzięło udział 70 dzieci, ich rodzice, dziadkowie oraz zaproszeni goście: członkowie Gminnej Koalicji na Rzecz Rozwoju Bibliotek, Klub Seniora Kalina, Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz dzieci i wychowawcy z bystrzyckiej szkoły i przedszkola.

Uroczystość podsumowującą projekt rozpoczęła dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Halina Sinkiewicz witając dzieci, ich opiekunów, rodziców, dziadków i zaproszonych gości. Następnie przedstawiono prezentację o ciekawostkach z życia Jana Brzechwy oraz migawki z zajęć bibliotecznych w poszczególnych placówkach.

Dużo pozytywnych emocji dostarczyło wykonanie piosenki do utworu J.Brzechwy Witajcie w naszej bajce przez Panie z Klubu Seniora Kalina, pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, członków Gminnej Koalicji na rzecz Rozwoju Biblioteki i dzieci, które potwierdziło, że muzyka łączy pokolenia. Zaraz po tym, odbyła się prezentacja bogatej twórczości Jana Brzechwy. Publiczność mogła wysłuchać wspaniale recytowanych wierszy i wesołych piosenek. Zaprezentowano m.in. Kaczkę dziwaczkę, ZOO, Ręce i nogi, Żurawia i Czaplę, Kwokę, Kłamczuchę, Skarżypytę, Samochwałę, Jajko, Prima Aprilis, Tańcowała igła z nitką, Kaczki, Żabę, Na Straganie i Na Wyspach Bergamutach. Pomysłowość dekoracji, barwne stroje oraz wspaniała gra aktorska dzieci, stworzyła niezapomniane widowisko, nagradzane gromkimi brawami publiczności.

Zgromadzeni mogli podziwiać wystawę kolorowych plakatów i pomysłowych książeczek, z ilustracjami wykonanymi przez dzieci do wierszy Jana Brzechwy. Wszystkie dzieci biorące udział w projekcie otrzymały nagrody książkowe, dyplomy Brzechwomistrza i słodycze.

Dyrektor i pracownicy bibliotek przyznali honorowe tytuły Przyjaciela Biblioteki członkom Gminnej Koalicji oraz osobom, które pomagały w realizacji projektu. Projekt cieszył się dużą popularnością i zaangażowaniem wśród dzieci i ich rodziców, zachęcił do współpracy lokalnych partnerów, integrował pokolenia.

Halina Sinkiewicz

Tytuł Przyjaciela Biblioteki otrzymali:

Jan Kownacki, Teresa Jurijków-Górska, Teresa Łagowska, Stanisław Górka, Artur Piotrowski, Anna Tarnowska, Bogumiła Żbikowska, Beata Koncur, Helena Masło, Anna Ślipko, Teresa Świeczkowska-Kus, Joanna Szulżyk, Beata Rydzoń, Monika Piasecka-Galej, Małgorzata Jaremczuk – Gólska, Krystyna Boruń, Maria Kołodziej, Klub Seniora Kalina, Sylwia Haniszewska, Renata Windysz, Paweł Bubała, Andrzej Smoła, Grzegorz Siemasz i Zdzisław Mendak.Zdjęcia


Sala w Bystrzycy zgromadziła szeroką publiczność

Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Halina Sinkiewicz przestawiła realizację projektu w poszczególnych filiach bibliotecznych

Publiczność

Wspólne odśpiewanie hymnu "Witajcie w naszej bajce", na zdjęciu panie z Klubu Seniora Kalina

Od prawej panie bibliotekarki

Na pierwszym planie od prawej dr SP Osiek A.Tarnowska oraz panie z GOPS

Do śpiewających dołączyła młodzież, udowadniając że muzyka łączy pokolenia

Prezentacja wiersza Jana Brzechwy "Kaczka Dziwaczka"

Raz poszła więc do fryzjera: "poproszę o kilo sera"...

"...Lecz zemdlał obiad podając, bo z kaczki zrobił się zając..."

"ZOO"

Zaciekawiona publiczność

"Ręce i nogi"

"Jak wiadomo z zoologii, Każdy koń ma cztery nogi, Ale kto z uczonych wie Czemu cztery, a nie dwie?"

"...Piękna czaplo, szukam żony, Będę kochał ciebie, wierz mi, Więc czym prędzej się pobierzmy."

"Skoro żuraw tak namawia, Chyba wyjdę za żurawia!

"Proszę pana, pewna kwoka Traktowała świat z wysoka"

"Proszę pana, proszę pana, Zaszła u nas wielka zmiana"

"Samochwała w kącie stała I wciąż tak opowiadała"

Podczas uroczystości

"Wiecie, co było pierwszego kwietnia? Kokoszce wyrósł wielbłądzi garb, W niebie fruwała krowa stuletnia, A na topoli świergotał karp."

"Było sobie raz jajko mądrzejsze od kury..."

"Tańcowała igła z nitką"

"Po podwórku chodzą kaczki, wszystkie bose nieboraczki..."

"Pewna żaba Była słaba Więc przychodzi do doktora I powiada, że jest chora."

Publiczność

"Na straganie w dzień targowy...

"Burak stroni od cebuli, a cebula doń się czuli."

"Pan pomidor wlazł na tyczkę I przedrzeźnia ogrodniczkę.."

"Jak pan może, Panie pomidorze?!"

"Na Wyspach Bergamutach podobno jest kot w butach, widziano także osła, Którego mrówka niosła"

Podczas uroczystości nadano tytuły Przyjaciela Biblioteki, na zdjęciu radny i sołtys Bystrzycy P.Bubała

Tytuł Przyjaciela Biblioteki został nadany również Klubowi Seniora Kalina

Panie z Klubu Seniora Kalina

Podczas występu Klubu Seniora Kalina

Młodzież entuzjastycznie zareagowała na występ pań z Klubu Seniora Kalina