Dzisiaj jest poniedziałek, 22 stycznia 2018 r. Polski English

 

 


   

  

 

 

Stronę odwiedziło osób: 405390080

ARCHIWUM IMPREZ - 2012 ROK

 

 

15 grudnia 2012 - Kiermasz Bożonarodzeniowy w Oławie

   15 grudnia br. w deszczową sobotę, na placu przy Urzędzie Gminy w Oławie odbył się kiermasz bożonarodzeniowy. Zaproszenie do wzięcia udziału w tegorocznym przedsięwzięciu przyjęło 26 wystawców z czego stawiło się 22. Na kiermaszu można było nabyć ręcznie wykonane ozdoby świąteczne: rozmaite szydełkowe, cekinowe bombki (panie z Jankowic) aniołki makaronowe, niezwykle estetyczne choinki, stroiki wiszące i wigilijne na stoły (KGW Owczary). Nie zabrakło świątecznych smakołyków i potraw, bowiem Klub Seniora "Kalina" z Bystrzycy przygotował uszka oraz pierogi, które szybko nalazły nabywców, pszczelarze z Marcinkowic, Ścinawy i Oławy serwowali różnego rodzaju miody i nalewki. Rada Sołecka z Janikowa przygotowała pyszne ćwikła, piernikowe chatki, aniołki i gwiazdki oraz przeróżne ozdoby. Wystawcy zadbali o oryginalne propozycje prezentów gwiazdkowych (biżuteria wykonana pod indywidualne zamówienia, ozdoby wykonane techniką de’coupage itp). Mimo deszczowej aury wszystkim odwiedzającym w tym dniu nasz kiermasz udzielała się świąteczna atmosfera.

Organizatorem Kiermaszu świątecznego było Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie pod patronatem wójta Gminy Oława Jana Kownackiego.

Szczególne podziękowania pragniemy złożyć: zastępcy wójta gminy Oława Teresie Jurijów-Górskiej, sekretarz Marii Bożenie Polakowskiej, kierownikowi referatu Wodociągów i Kanalizacji Piotrowi Kowalskiemu wraz Pracownikami, sołtysowi Stanowic Ryszardowi Terleckiemu, pani Marii Mazur oraz wszystkim tym, którzy pomogli nam w organizacji kiermaszu. Dziękujemy również wszystkim wystawcom za liczny i aktywny udział w naszej imprezie i zapraszamy na kolejne kiermasze.

                                                                                                                            Adriana Krakowska GCKSiR

 

   

   

  

 


 

7 grudnia 2012 - Spotkanie ze Św. Mikołajem w Godzikowicach

   Dzień Św. Mikołaja to czas, kiedy pragniemy aby na twarzach wszystkich dzieci gościł uśmiech. Tego dnia dzieci małe i duże radują się z otrzymanych prezentów. 7 grudnia br. w świetlicy wiejskiej w Godzikowicach mogliśmy zobaczyć prawie 150 takich radosnych buziek i oczu pełnych iskierek. Tam bowiem miało miejsce magiczne spotkanie ze Św. Mikołajem, który przybył z dalekiej Laponii. Udział w spotkaniu brały dzieci z terenu Gminy Oława oraz zaproszeni podopieczni ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom "Tęcza". Zanim jednak pojawił się Św. Mikołaj uczestnicy imprezy wspólnie tańczyli, śpiewali piosenki, brali udział w konkursach, śpiewali wspólnie z rodzicami kolędy, które poprowadziła Agencja Muzyczna "Słoneczne Rytmy" z Wrocławia. Pracownicy z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wraz z wolontariuszami poprowadzili świąteczny kącik plastyczny, w którym dzieci mogły kolorować obrazki o tematyce mikołajkowej i bożonarodzeniowej. Pojawił się również policyjny pies z Komendy Powiatowej Policji w Oławie oraz niezwykły robot do zadań specjalnych, który bardzo zainteresował zgromadzone dzieci. Panie z Rady Sołeckiej oraz Koła Gospodyń wiejskich Godzikowic wraz z rodzicami z "Tęczy" przygotowały dodatkowo słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników postaci pysznych ciast, ciasteczek, soków, kawy, herbaty, itp. Tańcom, śpiewom i korowodom nie było końca, jednak wszystkie dzieci z niecierpliwością czekały na moment rozdania prezentów. Widząc uśmiechnięte twarze dzieci oraz ich opiekunów wierzymy, że zabawa się udała, a my w niewielkim stopniu mogliśmy przyczynić się do tej radości.

Organizatorami świątecznego spotkania byli: Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z sympatycznymi wolontariuszami oraz Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom "Tęcza".

Św. Mikołajami stali się: Bank Spółdzielczy w Oławie - prezes Ryszard Żuraw, Katarzyna Bojko – Dyrektor Oddziału, Grzegorz Bubała, Grzegorz Szuszkiewicz, Edward Misiewicz, Józef Kozina, Tadeusz Grzeszczuk, Jan Kuriata - Auto Kuriata z Oławy, Piotr Mijał "Last Pub", Hurtownia papiernicza "PETRUŚ" z Oławy, Rada Sołecka z Godzikowic na czele z panią sołtys Bożeną Droszczak i Radną Weroniką Olech, przewodnicząca KGW Maria Mazur oraz wszystkie Panie, które upiekły pyszne ciasta i babeczki, Hurtownia warzyw i owoców "Eurojarzynka" z Oławy - Adrian Waszkiewicz, Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna z Osieku - prezes Zdzisław Mendak, Autoliv Polska z Oławy, Radni Gminy Oława - M. Księżopolska, B. Czapka, P. Bubała, Sz. Cinkowiski, Z. Chomicki, W. Grendysz, D. Witkowski, K. Mądrzyk, A. Piotrowski, T. Niewodniczański, B. Łagodziński, P. Krótki, Zbigniew Białek - przewozy Autokarowe.

Pięknie dziękujemy wszystkim Pomocnikom Św. Mikołaja, którzy otworzyli swoje serca i pomogli nam w organizacji tej wspaniałej imprezy!!!

 

 

 


 

11 listopada 2012 - Dzień Św. Marcina w Marcinkowicach 

   11 listopada - Dzień Św. Marcina patrona Marcinkowic połączony z obchodami Święta Niepodległości rozpoczęto od XIII już biegu ulicznego. Piękna aura oraz przyjemna temperatura sprawiły, że na starcie zgromadziła się spora grupa miłośników aktywnego wypoczynku. Wielkie emocje towarzyszyły każdej grupie wiekowej, której dopingowały licznie zgromadzone rodziny i przyjaciele. Jak co roku wszyscy zawodnicy na mecie otrzymali słodką nagrodę w postaci Marcinowych rogali ufundowaną przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji. W sumie w biegu ulicznym wzięło udział prawie 140 zawodników począwszy od klasy I szkoły podstawowej, aż po osoby dorosłe. Ogromnie cieszy fakt, iż biegających podczas Dnia Św. Marcina jest coraz więcej, i nie są to już tylko mieszkańcy samych Marcinkowic. Po zakończeniu zmagań sportowych imprezę kontynuowano w hali sportowej im. Mieczysława Łopatki. Tam dokonano uroczystego wręczenia medali zwycięzcom biegu. O godz. 16.30 rozpoczęła się część artystyczna, którą zainaugurowali uczniowie klasy III B, prezentując wzruszający program o charakterze patriotycznym. Dzieci wraz z publicznością wykonały pieśni takie jak "Wojenko, wojenko", "O mój rozmarynie", "Przybyli Ułani", "Rota", "My, pierwsza brygada", "Płynie Wisła, płynie" oraz wiele innych. Następnie  piękno polskiego folkloru zaprezentował Dziecięcy Zespół Ludowy "Marcinki" pod kierunkiem Katarzyny Borodzeni. W obu występach dzieciom towarzyszyli członkowie kapeli Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Porębiok", którzy muzycznie wspomagali koncerty prowokując do wspólnego śpiewu. W przewie między występami licznie przybyłych uczestników poczęstowano tradycyjnymi rogalami Św. Marcina, jak również można było kupić wspaniałe ciasta i ciasteczka w kawiarence przygotowanej przez Radę Rodziców. Niezwykle ciepło została przyjęta Anna Żebrowska, która wprowadziła widzów w klimat piosenki lat 70-tych. Podczas koncertu - przeboje Anny Jantar śpiewały całe pokolenia, a oczarowana publiczność nie chciała wypuścić artystki, prosząc o bisy. Ostatnim, ale równie interesującym punktem imprezy był pokaz w wykonaniu zespołu tańca irlandzkiego "Ellorien" z Wrocławia. Niezwykłe układy taneczne i ich technika wprawiły w zachwyt publiczność, która bardzo chętnie uczestniczyła w poprowadzonych specjalnych warsztatach. Mamy nadzieję, że różnorodność rekreacyjno-muzyczna sprawiła, że każdy z mieszkańców oraz odwiedzających w tym dniu Marcinkowice znalazł coś dla siebie.
 
Serdeczne podziękowania pragniemy złożyć: Dyrektor szkoły podstawowej Bogumile Żbikowskiej wraz z gronem pedagogicznym, Radzie Rodziców, Funkcjonariuszom Straży Gminnej oraz OSP Sobocisko, a także licznie przybyłym uczestnikom imprezy.
 
Dziękujemy i zapraszamy za rok!
 
 
XIII Bieg uliczny – lista nagrodzonych pierwszych 3 miejsc:
 
Kl. I - Dziewczęta Kl. I - Chłopcy
1. Gabriela Wilczyńska 1. Brian Rzepka
2. Maja Bartunek 2. Emil Pankiewicz
3. Wiktoria Wilczkowiak 3. Adam Dobisz
 
Kl. II - Dziewczęta Kl. II - Chłopcy
1. Justyna Dzięsław 1. Paweł Baj
2. Emilia Borodzicz 2. Wojciech Balawender
3. Gabriela Stopyra 3. Mikołaj Wilczyński
4. Anna Kościelna - upadek- II miejsce
 
Kl. III - Dziewczęta Kl. III - Chłopcy
1. Karolina Skoczylas 1. Wojciech Maładewicz
2. Wiktoria Gudaniec 2. Paweł Sobczyk
3. Julia Wesołowska 3. Maksymilian Szabliński
 
Kl. V - Dziewczęta Kl. V - Chłopcy
1. Aleksandra Kawiorowska 1. Cezary Szamburski
2. Katarzyna Świętach 2. Mateusz Nazar
3. Oliwia Posturzyńska 3. Damian Gryczon, Damian Żądło
 
Kl. VI - Dziewczęta
1. Magdalena Jałoszyńska - Osiek
2. Natalia Stachów
3. Dominika Gudaniec
 
Gimnazjaliści – Dziewczęta Gimnazjaliści – Chłopcy
1. Magdalena Dawidowicz 1. Piotr Gancarz - Godzinowice
2. Emilia Lubczyńska 2. Paweł Zawiślak - Osiek
3. Magdalena Miś 3. Krystian Napora
 
Wiek 16-19 lat - Dziewczęta Wiek 16-19 lat - Chłopcy
1. Anna Barunek - Oleśnica Mała 1. Paweł Szyler
2. Joanna Żmuda - Jankowice 2. Sebastian Smotrycki
3. Weronika Libera - Jankowice 3. Damian Józefiak
 
Dorośli - Kobiety Dorośli - Mężczyźni
1. Anna Moczulska 1. Wojciech Jakobsze
2. Lidia Owsiany 2. Jarosław Baj
3. Anna Haładewicz 3. Marek Sokołowski
 
Profesjonaliści - Kobiety Profesjonaliści - Mężczyźni
1. Katarzyna Kuś - Twardogóra 1. Adrian Opydo - Kotowice
2. Marzena Jałoszyńska 2. Marcin Szymenderski
        3. Mateusz Szczepaniak - Karłowice
 
 

   

   

   

   

   

   

   

   

 

 


 

18 października 2012 - Warsztaty Bibułkarskie w Oławie

   18 października br. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Oławie odbyły się już po raz drugi warsztaty bibułkarskie. Ponad trzydzieści pań z terenu naszej gminy ćwiczyło misterne zginanie, wywijanie i układanie kolorowej krepiny, tworząc koszyki pełne barwnych kwiatów. Prowadząca warsztaty pani Weronika Śniechota z Marcinkowic nie kryła zadowolenia z prac wykonanych przez uczestniczki. Bibuła, czy też krepina, to materiały dość banalne, jak nam się zapewne wydaje, ale sama technika tworzenia płatków, listków może jednak sprawiać trudności. Dlatego też panie z ogromnym skupieniem słuchały uwag oraz przypatrywały się niezwykle zręcznym dłoniom instruktorki. Atmosfera warsztatów była bardzo sympatyczna, bowiem panie podczas nauki tworzenia kwiatowych mini arcydzieł wymieniały własne doświadczenia i spostrzeżenia. Na koniec spotkania każda z uczestniczek otrzymała pamiątkowy dyplom oraz własnoręcznie wykonany koszyczek kwiatów. Organizatorem warsztatów było Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie.

Dziękujemy wszystkim paniom za tak liczny udział, miłą i twórczą atmosferę, i zapraszamy na kolejne warsztaty.

 

   

 

 


 

26 sierpnia 2012 - Dożynki Gminne w Lizawicach

      "W każdym bochnie chleba tkwi ziarno zboża, okruch soli, kropla wody, praca rąk człowieka i dobroć Boga"
                                                                                                                     
       (Feliks Rak)
   26 sierpnia br. odbyło się tradycyjne święto plonów - Dożynki Gminne '2012. Funkcję Gospodarza imprezy pełnił sołtys Jacek Łągiewczyk wraz Radą Sołecką. Uroczystości rozpoczęły się barwnym korowodem, wędrującym w kierunku sceny, na której Proboszcz parafii p.w. Św. Marcina Biskupa z Marcinkowic ks. Norbert Jonek koncelebrował polową mszę świętą. Uroczyste kazanie wygłosił ks. Dziekan Stanisław Bijak z parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Oławie. Następnie głos zabrali starostowie dożynek Bernarda Niebylska z Marcinkowic wraz z Jerzym Siatkowskim z Sobociska, którzy na ręce Wójta Gminy Oława Jana Kownackiego przekazali tradycyjny bochen chleba. Podczas mszy obecne były poczty sztandarowe Gminy Oława, OSP Siecieborowice oraz OSP Owczary. W części oficjalnej przemówienie wygłosił poseł na Sejm RP Roman Kaczor, następnie Starosta Powiatu Oławskiego Zdzisław Brezdeń, a nieco później Jolanta Krysowata odczytała list od posłanki Beaty Kempy. Występy artystyczne na tegorocznych dożynkach rozpoczął uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej im. Jadwigi Szajny-Lewandowskiej w Oławie w klasie prof. Jacka Gąsiora - Tomasz Jadczyk, który wykonał trzy walce w opracowaniu na akordeon. Następnie na scenie zaprezentowały się nasze zespoły regionalne: Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Porębiok" oraz Klub Seniora z Bystrzycy "Kalina", wykonując pieśni i tańce folklorystyczne. W godzinach popołudniowych zgromadzona publiczność z niecierpliwością oczekiwała na wyniki konkursów na "Najsmaczniejsze ciasto drożdżowe" oraz na "Najładniejszy wieniec dożynkowy". W zmaganiach kulinarnych wzięło udział 13 zespołów z terenu gminy Oława. Komisja miała trudny wybór, bowiem ciasta były różnorodne, smakowite i pięknie podane. Za zwycięskie ciasto uznano placek drożdżowy reprezentowany przez Klub Seniora "Magnolia" z Marcinkowic. Wszystkie uczestniczki konkursu otrzymały nagrody za udział i zaangażowanie, a dodatkowo zwycięska drużyna otrzymała nagrodę ufundowaną przez Piotra Mijała z firmy "Last Pub" z Oławy. Następnie przystąpiono do finału konkursu na "Najładniejszy wieniec dożynkowy". Do konkursu zgłosiło się 27 sołectw, z 33 jakie mamy na terenie naszej gminy. I miejsce zdobył niezwykle okazały wieniec z Niemila w kształcie tradycyjnej korony, na II miejscu uplasował się wieniec gospodarza dożynek - Lizawic, a III lokatę zajął reprezentant Chwalibożyc. Mimo, że zwycięzców było trzech, okazuje się, że tradycja plecenia wieńców jest wciąż aktualna, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Świadczy o tym ilość sołectw biorących udział w konkursie, a także umiejętności i talenty artystyczne  mieszkańców naszej gminy. Po części konkursowej na scenie pojawił się zespół muzyki greckiej "Mythos", który porwał licznie zgromadzoną publiczność do tańca i wspólnej zabawy. Zachwycona widownia nagradzała gromkimi brawami i wspólnym śpiewem, poddając się atmosferze koncertu. Gwiazda wieczoru tegorocznych dożynek Marcin Siegieńczuk z zespołem mieli zatem ułatwione zadanie, ponieważ uczestnicy imprezy plenerowej rozbawieni przez wcześniejsze zespoły doskonale bawili się również w rytmach muzyki disco polo. Parkiet do tańca wypełniony był po brzegi, a atmosfera stworzona przez wokalistę pełna była pozytywnych wibracji. Na koniec zabawę taneczną poprowadził zespół "Zgrana Para" (Joanna i Marek Herba). Oprócz występów scenicznych na terenie boiska można było skosztować pyszności z grilla, a także smakowitych wypieków, pierogów i niespodzianek kulinarnych przygotowanych przez nasze panie z kół gospodyń wiejskich, klubów seniora i stowarzyszeń. Najmłodsze pociechy mogły bawić się na dmuchanych zamkach, trampolinach oraz wspólnie z animatorkami środowiskowymi Adą i Anią, które malowały buźki, organizowały zabawy i konkursy. Zaprezentowali się również lokalni wytwórcy, którzy przedstawili szeroką gamę produktów wykonanych własnoręcznie. Były zatem przepiękne serwety, ozdobne pudełka wykonane techniką de coupage, barwna i różnorodna biżuteria wzbudzająca zachwyt wielu pań, ceramika szamotowa, z której wykonane były przedmioty ozdobne, ale i codziennego użytku. Nie zabrakło także miodów i nalewek, które znalazły swoich zwolenników na tegorocznych dożynkach. Mieszkańcy Lizawic oraz Jankowic i Marcinkowic wspólnie przygotowali słomiane ozdoby dożynkowe. Dodatkową atrakcją było barwne stoisko z tradycyjnymi przedmiotami użytku codziennego stosowanymi w przeszłości przygotowane przez mieszkańców Jankowic.
Organizatorem dożynek byli: Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie wraz z Radą Sołecką Lizawic na czele z sołtysem Jackiem Łągiewczykiem, Radą Parafialną Marcinkowic.
Serdeczne podziękowania pragniemy złożyć: Ryszardowi Żurawiowi Prezesowi Banku Spółdzielczego w Oławie, Katarzynie Bojko, Centrali Nasiennej Oddział w Oławie, RSP Osiek, Bankowi BGŻ Oddział w Oławie, Rafałowi Stachurskiemu, Bernadecie Rękas - Drukarni "Beta Druk" z Lizawic, GS Samopomoc Chłopska, SKR z Godzikowic, Piotrowi Mijał z "Last Pub" z Oławy, Dyrektorowi GZO Stanisławowi Górce, Lesławowi Mikluszce, RSP Osiek - Zdzisławowi Mendak, firmie Państwa Wójcik z Bystrzycy, firmie Państwa Bryłkowskich "Bartek" z Bystrzycy, a także wszystkim artystom - Tomasz Jadczyk, Klub Seniora "Kalina", Zespół Pieśni i Tańca "Porębiok", zespół "Zgrana Para", twórcom - Helena Wolańska, Janina Biegus, Joanna Rodziewicz, Marek Morawski, Patrycja Zacharowska, Joanna Rzepka-Rojek, Edyta Wasiak, paniom z Kół Gospodyń Wiejskich, Klubów Seniora "Kalina" i "Magnolia" oraz Stowarzyszenia "Magnolia" z Godzikowic, RS Drzemlikowice, Renacie Lalka za obsługę medyczną, sołtysowi Zabardowic - Janowi Buczyłowskiemu, sołtysowi Jankowic - Grzegorzowi Kotulli oraz mieszkańcom Lizawic na czele z sołtysem - Jackiem Łągiewczykiem.

Serdecznie dziękujemy

 

    

 fot. Joanna Szulżyk UG Oława

fot. GCKSiR

 


 

20 lipca 2012 - Pantomima w Drzemlikowicach

   W piątek, 20 lipca br. w Drzemlikowicach zgromadzona publiczność obejrzała spektakl plenerowy kończący tydzień warsztatów organizowanych przez Teatr Formy Józefa Markockiego oraz Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji. Była to kolejna już edycja spotkań z pantomimą i tańcem w plenerze odbywająca się w ramach Europejskiej Akademii Pantomimy. W tegorocznych spotkaniach wzięli udział studenci z Polski, Słowacji, Węgier i Ukrainy, prezentując etiudy pantomimiczne związane z naturą. Stąd też tytuł spektaklu "Duchy natury". A zatem pojawiły się duchy Ziemi, Wody, Nocy i Dnia, Ognia. Młodsza publiczność z ogromnym przejęciem i uśmiechem na twarzy śledziła zabawną scenę igraszek aktorów odgrywających role zajęcy. Równie ciekawie prezentowała się grupa młodych tancerzy z Węgier, których wykonanie zyskało ogromną aprobatę zgromadzonej publiczności. Punktem kulminacyjnym spektaklu był tryumfalny wjazd wielkiego kolorowego ptaka prowadzonego przez wszystkie połączone ze sobą duchy natury. Muzyka minimalistyczna w melodii oparta na zmieniających się rytmach, dostosowana do każdego rodzaju Ducha, utożsamiająca się z jego indywidualną siłą i energią.

 

   

   

   

   

   

   

 

 


 

30 czerwca 2012 - 25 Turniej Rad Sołeckich w Chwalibożycach

   30 czerwca br. w upalne południe rozpoczął się Jubileuszowy XXV Gminny Turniej Rad Sołeckich w Chwalibożycach. Na starcie stawiły się 24 drużyny z 27 jakie zgłosiły się do zawodów. Organizatorem tegorocznych rozgrywek było Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie przy współpracy Miejsko-Gminnego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. Patronat honorowy nad imprezą objął Wójt Gminy Oława Jan Kownacki, który ufundował dla zwycięskiego zespołu z Bystrzycy dodatkową jubileuszową nagrodę w postaci kompletu piłek do różnych dyscyplin sportowych. Drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej zajęła grupa z Osieka, natomiast na trzeciej pozycji uplasował się zespół ze Ścinawy. Puchar za IV miejsce powędrował do Niemila, który to w konkurencji na przeciąganie liny kobiet wykazał się niezwykłym zaangażowaniem oraz hartem ducha. Panowie dopingowali swoim koleżankom z drużyny z ogromnym przejęciem. Piąte pucharowe miejsce zajęli gospodarze turnieju - Chwalibożyce, a szóste miejsce ex aeuqo sołectwa z Gać i Lizawic.
Podczas turnieju rozgrywano różnego rodzaju konkurencje: mecze piłki siatkowej, utrzymywanie koła od wozu na czas, rzuty lotką do tarczy, strzały z wiatrówki, przeciąganie liny kobiet i mężczyzn, rzuty podkową do celu, rzuty piłką do kosza, strzały do pustej bramki, czy też slalom z piłką na czas. Najlepszym zawodnikiem w trzymaniu koła na czas okazał się Jerzy Nazar z Lizawic, a najcelniej z wiatrówki strzelała Anna Kozioł ze Ścinawy Polskiej. Najszybszy w slalomie z piłką był Wojciech Woźniak z Siedlec, natomiast w rzutach podkową do celu najlepszy okazał się Dariusz Batog z Gaju Oławskiego. Zwycięzcą w rzutach do kosza został Tomasz Jurijków z Bystrzycy, a w rzutach lotką do tarczy - Sławomir Falkowski z Sobociska. Najcelniej do bramki strzelał Tomasz Trybała z Osieka. W piłce siatkowej zwyciężyła drużyna ze Starego Otoku, która w zeszłym roku również zdobyła I miejsce w tej konkurencji. Podobnie jak męska część drużyny ze Ścinawy nie ma sobie równych jeśli chodzi o przeciąganie liny.
Gminny Turniej Rad Sołeckich w Chwalibożycach zaszczycił swoją obecnością poseł na Sejm RP Roman Kaczor, który również ufundował Puchar dla zwycięskiej drużyny.
W wolnych chwilach można było skosztować smakołyków przygotowanych przez Radę Sołecką oraz panie z KGW. A od godz. 16.00 rozpoczęły się występy artystyczne. Jako pierwsze na scenie pojawiły się dzieci z klasy I szkoły podstawowej w Chwalibożycach prezentujące bajkę "O Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach", przygotowane przez nauczycielkę Ewelinę Kownacką. Następnie wystąpiła para taneczna - Przemysław i Oliwia, która zaprezentowała się w różnorodnych tańcach towarzyskich. Po krótkiej przerwie na scenie wystąpił zespół ludowy z Jelcza-Laskowic "Świtezianie", który zachęcał do wspólnego śpiewania. A następnie młodzież ze studia piosenki Izabeli Smoleń zaprezentowała wachlarz utworów różnorodnych artystów i stylów muzycznych. Na koniec zabawę taneczną dla uczestników turnieju oraz mieszkańców poprowadził zespół "Vadis". Atmosfera turnieju była bardzo gorąca zarówno pod względem aury, jak i zaangażowania uczestników. Humory dopisywały, a wszechobecny uśmiech sprawił wrażenie, że impreza była udana.
Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania: pani sołtys Chwalibożyc Dorocie Radziewińskiej, Radnemu Szczepanowi Cinkowskiemu, Radzie Sołeckiej, Paniom z KGW, funkcjonariuszom Straży Gminnej, pani Bogusi - obsługa medyczna, sędziemu głównemu Waldemarowi Chwajołowi i Kamili Bartyzel, sędziom poszczególnych konkurencji, wszystkim artystom oraz wszystkim uczestnikom turnieju za ogromne zaangażowanie i wspólną pracę. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.

 

 

  

 


 

27.05.2012 - Dzień Dziecka w Jankowicach

   W ostatni weekend maja na terenach zielonych Karczmy "U Michelle" w Jankowicach odbyła się kolejna edycja imprezy z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka. Organizatorzy imprezy, czyli Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie oraz Karczma "U Michelle" przygotowali na ten wyjątkowy dzień wiele atrakcji dla najmłodszych i nie tylko. Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji zorganizowało specjalny transport dla dzieci i ich opiekunów z terenu gminy, które nie miały innej możliwości dojazdu w tym dniu na imprezę.
Festyn oprócz zapewnienia najmłodszym rozrywki miał również na celu pomoc podopiecznym fundacji "Krok po Kroku" oraz dzieciom z Oławskiego Domu Dziecka.
Aktor Grzegorz Mostowicz–Gerszt witając przybywających gości zaprosił do wspólnej zabawy. A wszystko rozpoczęło się występem licznej grupy uczniów oławskiej szkoły muzycznej im. Jadwigi Szajny-Lewandowskiej. Następnie przy scenie wystąpiła grupa taekwondo z Wrocławia oraz zawodnicy MMA z klubu "RIO", prezentując swoje umiejętności w sztukach walki. Po sportowych prezentacjach na scenie wystąpili wychowankowie ze studia piosenki Izabeli Smoleń z repertuarem typowo dziecięcych piosenek. Następnie kabaret "Enerdowskie pływaczki" rozbawił zgromadzoną publiczność do łez, a grupa taneczna z Bolechowa pod kierunkiem Damiana Gorazdowskiego wystąpiła z tańcem stylu hip-hop. Swoje mocne rockowe brzmienie zaprezentował zespół "Delirium" z Wrocławia, a następnie w łagodniejszym jazzowym nastroju rozkołysał zgromadzoną publiczność "Big Band" z Jelcza–Laskowic na czele z wokalistką Kamilą Bakalarczyk-Kruk. Na koniec wystąpiła młoda i zdolna artystka Kamila Halska oraz śpiewak operowy Tomasz Jedz z pięknymi operowymi szlagierami.
Poza sceną na terenach zielonych można było zobaczyć zwierzęta z Wrocławskiego ZOO, wesołe kozy z Jankowic, sprzęt wojskowy wykorzystywany do rozbrajania ładunków wybuchowych, pojazd wojskowy Honker prezentowany dzięki uprzejmości I Brzeskiej Brygady Saperskiej.
Dmuchane zamki, wioska Papaja, ogromne bańki mydlane, warsztaty bębnowe, ścianka wspinaczkowa, malowanie twarzy i zabawy z animatorkami Anią i Adą oraz klownem Majku, to kolejne atrakcje przygotowane z myślą o naszych milusińskich.
Wśród wielu atrakcji organizatorzy nie zapomnieli o edukacji najmłodszych, bowiem harcerze z oławskiego hufca przygotowali pokaz pierwszej pomocy. Wielkie zainteresowanie wzbudziła również wystawa zabytkowych samochodów i motocykli oraz Vip-owski Mercedes, który w tym roku przywiózł ze sobą zawodników drużyny rugby.
Kiermasz przygotowany przez fundację "Krok po Kroku" również znalazł spore zainteresowanie wśród uczestników imprezy. Nie zabrakło także oławskiej policji, która przyjechała nie tylko samochodem policyjnym, ale również motocyklami. Dzieci chętnie ustawiały się w kolejce, aby usiąść choć na chwilę na motorze i poczuć się jak prawdziwy policjant, włączając głośną syrenę. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Siedlec przeprowadzili akcję cięcia samochodu przy użyciu specjalistycznych urządzeń. Najwięcej emocji wśród dzieci wzbudziła ekologiczna piana oraz orzeźwiający strumień wody.
Pod koniec imprezy została przeprowadzona licytacja przedmiotów podarowanych przez darczyńców i sponsorów.
Szczególne podziękowania pragniemy złożyć: sołtysowi wsi Jankowice Grzegorzowi Kotulli oraz wolontariuszom, mieszkańcom Jankowic, animatorkom ze świetlicy środowiskowej w Siedlcach - Ani i Adzie, Kazimierze Sochackiej, Władysławowi Grendyszowi, Annie Nieścior, J. Kuriacie, firmom: Autoliv z Oławy, Z.U.B "BUD-REM" Grzegorz Szuszkiewiczowi z Bystrzycy, "ELEKTRO" Grzegorz Bubała z Bystrzycy, prezesowi Banku Spółdzielczego w Oławie Ryszardowi Żurawiowi oraz wszystkim artystom i ludziom dobrej woli, którzy przyczynili się do uświetnienia naszej imprezy i uśmiechu na twarzach wszystkich dzieci.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym za miłą atmosferę i zapraszamy za rok.

Tekst: Karolina Masztalerz (GCKSiR)

 

 

 


 

19 maja 2012 - "Mit i historia" w Oleśnicy Małej

   W piękne majowe popołudnie w Oleśnicy Małej odbyła się czwarta już edycja imprezy kulturalnej z cyklu "Mit i historia ’2012". Inspiracją tegorocznych prezentacji artystycznych była między innymi postać Jadwigi Śląskiej, która to przyczyniła się do nadania ziem Oleśnicy Małej Zakonowi Templariuszy. W tegorocznym programie można było obejrzeć wystawę instalacji artystycznej autorstwa Joanny Zabuskiej pt. "One", w której autorka w zmysłowych lampach ujęła piękno kobiecego ciała. O godzinie 18.30 młodzież z Gminnego Gimnazjum nr 3 w Oławie pod kierunkiem Jacka Chlebnego zaprezentowała widowisko muzyczno-teatralne pt. "Weselą się wszyscy - w pokorze ducha" nawiązujące w swej treści do postaci Św. Jadwigi. Niezwykle ważnymi elementami przedstawienia były gra światła i ciszy. Następnie uczestnicy imprezy przenieśli się do kościoła p.w. Św. Wawrzyńca, gdzie wysłuchano koncertu pieśni z okresu średniowiecza oraz w przekładach współczesnych kompozytorów, w wykonaniu chóru kameralnego Politechniki Wrocławskiej "Consonanza" pod dyrekcją Marty Kierskiej-Witczak. Zwieńczeniem tego majowego tego wieczoru był spektakl plenerowy przygotowany przez Józefa Markockiego Dyrektora Teatru Formy, jego artystów oraz zaproszonych aktorów z berlińskiego teatru "Die Etage" pt. "Jadwiga Śląska - tajemnica ludzkiego ducha". Zgromadzona publiczność miała niezwykłą okazję współtworzyć przedstawienie biorąc czynny udział w walkach na miecze, czy też średniowiecznych tańcach.

Piękna pogoda oraz różnorodność atrakcji przyciągnęła do oleśnickiego pałacu wielu sympatyków historii i nie tylko, co ogromnie ucieszyło organizatorów przedsięwzięcia. Świadczy to o rosnącej potrzebie kulturalnego aktywizowania tego miejsca. Dziękujemy wszystkim przybyłym za miłą atmosferę i zapraszamy za rok.
Organizatorem imprezy było: Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie oraz Teatr Formy Józefa
Markockiego;
Serdeczne podziękowania pragniemy złożyć: panu Dyrektorowi Stefanowi Synowcowi oraz Pracownikom Zakładu
Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Oleśnicy Małej, panu Tadeuszowi Krasickiemu, ks. Proboszczowi Adamowi Skalniakowi, sołtysowi Oleśnicy Małej panu Władysławowi Dewerendzie za szczególną pomoc w przygotowaniu w/w imprezy.

 

     

 


 

1 kwietnia 2012 - Kiermasz Wielkanocny

   Baby, babeczki, palmy, baranki, piękne pisanki w różnej postaci to tylko część wielkanocnych specjałów prezentowanych podczas niedzielnego kiermaszu wielkanocnego zorganizowanego przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie. Inicjatorem kolejnej edycji były Koła Gospodyń Wiejskich, Rady Sołeckie oraz lokalni wytwórcy, którzy zaprezentowali bogatą ofertę wyrobów wielkanocnych. Mogliśmy podziwiać piękne stroiki, barwne jaja wykonane różnorodną techniką, ozdobione cekinami, tworzone na szydełku, baranki z ciasta i z włóczki, małe babeczki i zajączki do koszyczka oraz wielkie baby na wielkanocny stół. Prezentowano ciekawe artykuły w postaci ceramiki, biżuterii, własnoręcznie wykonanych lalek i toreb, które można było zakupić jako prezent dla bliskich osób z okazji nadchodzących świąt.

Serdecznie dziękujemy wszystkim wystawcom za liczny udział w kiermaszu i prezentację swoich umiejętności, talentów oraz specjałów kulinarnych.

Podziękowania pragniemy złożyć także Dyrekcji, pracownikom oraz uczniom Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Oławie, Pani Małgorzacie Peremickiej oraz Pani Renacie Ulanickiej za gościnę i pomoc w organizacji kiermaszu.

Adriana Krakowska

 

 


 

31 marca 2012 - Rajd Ryczyński

   Ostatnia sobota marca nie rozpieszczała uczestników 18 edycji Primaaprilisowego Rajdu do Grodziska Ryczyn. Przelotny deszcz ze śniegiem oraz chłód, który towarzyszył przez cały dzień nie odstraszyły jednak miłośników turystyki rowerowej i pieszej. Na wszystkich przybywających czekał las w swej okazałości, który rekompensował swym urokiem warunki pogodowe ukazując piękne kobierce wiosennych przebiśniegów. Organizatorzy przygotowali gorącą herbatę i grochówkę, które rozgrzewały uczestników, a dobry humor sprawiał, że nikt nie myślał o braku słońca. Podczas imprezy można było dowiedzieć się interesujących rzeczy na temat historii grodziska. Archeolog Magdalena Przysiężna–Pizarska po raz kolejny odkrywała przed turystami tajemnice tego miejsca. Podopieczni Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane z Brzegu prezentowali ozdoby wielkanocne i nie tylko, które wykonali podczas warsztatów terapii zajęciowej. Można było również skosztować pysznych ciast przygotowanych dla uczestników rajdu przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oraz Dom Dziecka z Oławy. Nie zabrakło oczywiście biwakowego ogniska związanego z tą imprezą, przy którym uczestnicy mogli się nie tylko posilić ale i nieco ogrzać. Na ryczyńskiej polanie pojawili się rycerze z Bractwa Rycerskiego Księstwa z Nysy, którzy prezentowali  dawne obyczaje. Mogliśmy obejrzeć pokazy ratownictwa medycznego, a także członków jednostki paramilitarnej z Brzegu i Ochotniczej Straży Pożarnej z Minkowic. W sumie podczas imprezy zarejestrowało się ponad 300 turystów. Mimo niezbyt przychylnej pogody uczestnicy udowodnili, że nie straszne im takie przeszkody i zapewnili, iż powrócą na polanę już za rok.

Adriana Krakowska

 

 


 

20 marca 2012 - Warsztaty bibułkarskie

   20 marca GCKSiR z/s w Oławie zorganizowało warsztaty bibułkarskie dla Pań z terenu Gminy Oława. Spotkanie poprowadziły Weronika Śniechota oraz Krystyna Litwin z Marcinkowic, które od wielu lat tworzą i prezentują ozdoby z bibuł podczas lokalnych imprez.
Panie z wielkim zainteresowaniem śledziły techniki precyzyjnego i niezwykle estetycznego tworzenia kompozycji kwiatowych. W sympatycznej atmosferze każdy mógł spróbować swoich sił i własnoręcznie wykonać bukiet barwnych kwiatów.
   Warsztaty bibułkarskie spotkały się z zainteresowaniem i aprobatą ze strony zgromadzonych Pań. Wskazuje to zatem na potrzebę organizacji tego typu spotkań w przyszłości.

Adriana Krakowska

 

 


 

18 luty 2012 - Dzień Kobiet w Godzikowicach

   W ostatnią sobotę karnawału w świetlicy wiejskiej w Godzikowicach Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji zorganizowało muzyczne spotkanie dla Pań z terenu Gminy Oława. Był to wieczór przygotowany na okoliczność zbliżającego się Dnia Kobiet. Dotychczas tego typu spotkania organizowano w okolicach 8 marca, jednak na prośbę Pań uroczystości przeniesiono na wcześniejszy termin. Na imprezie zjawiły się przedstawicielki aktywnie działających Kół Gospodyń Wiejskich oraz mieszkanki naszej gminy. Na wstępie uroczystości Klub Seniora "Kalina" z Bystrzycy oraz Helena Masło kierownik GOPS, przygotowali wzruszającą niespodziankę dla Dyrektor GCKSiR w postaci piosenek na pożegnanie. Również sołtys Godzikowic Bożena Droszczak wraz z radną Weroniką Olech i paniami z Kół Gospodyń Wiejskich dołączyły się do życzeń, wręczając kwiaty i pamiątkową statuetkę. Po tych wzruszających chwilach zespół muzyczny zaprosił wszystkie panie do wspólnej zabawy. Koncerty muzyczne z okazji Dnia Kobiet za każdym razem mają nieco inną konwencję. Były zatem spotkania z operetką, kabaretowa lekcja czeskiego, czy też biesiada. Tym razem zespół poprowadził zgromadzone panie w lata 70-te prowokując do wspólnych tańców oraz niezliczonych korowodów. Panie chętnie poddały się karnawałowej atmosferze pełnej radości i tanecznego szaleństwa. Miały okazję choć na chwilę zapomnieć o trudach i troskach dnia codziennego.
I tak oto tegoroczny karnawał oraz Dzień Kobiet właściwie już za nami. Dziękujemy wszystkim przybyłym za miłą
atmosferę.

Szczególne podziękowania pragniemy złożyć: wszystkim Paniom, które upiekły fantastyczne ciasta, których mogliśmy skosztować podczas imprezy, pani Bożenie Droszczak sołtys Godzikowic za szczególną pomoc. Dziękujemy!

 

   

 


23, 25, 26 stycznia 2012 - Drzemlikowice, Chwalibożyce, Marcinkowice
Bale Karnawałowe dla dzieci

   Wróżki, cyganki, kowboje, księżniczki, potwory, motylki oraz wiele innych postaci mogliśmy zobaczyć na karnawałowych balach kostiumowych podczas tegorocznych ferii zimowych. Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie zorganizowało imprezy taneczne w Drzemlikowicach, Chwalibożycach i Marcinkowicach, na których dzieci z terenu naszej gminy mogły poszaleć przy muzyce, wziąć udział w konkursach, stać się królem i królową balu. O stronę muzyczną zadbał DJ Damian Fudała, prowokując uczestników zabaw do wesołych podskoków, korowodów i wspólnego śpiewu. Natomiast rodzice i opiekunowie zadbali o fantastyczne stroje karnawałowe dla swoich pociech, które dopracowane były w najdrobniejszych szczegółach. Pracownicy GCKSiR pełnili role animatorów włączając do wspólnej zabawy zgromadzone dzieci. Dla wszystkich uczestników imprez karnawałowych przygotowano napoje oraz słodki poczęstunek.

   Serdeczne podziękowania pragniemy złożyć: Dyrektorom i Pracownikom Szkół Podstawowych w Drzemlikowicach, Chwalibożycach, Marcinkowicach, Pracownikom obsługi technicznej GCKSiR działającym przy obiektach sportowych oraz Damianowi Fudale.

 

    

    

    

 


 

10 i 12 stycznia 2012 Bystrzyca i Godzikowice - Herodiada '2012

"...Chwała na wysokości, a pokój na ziemi..."
   W dniach 10 i 12 stycznia 2012 r. miała miejsce kolejna edycja Gminnego Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Jasełkowych - Herodiada '2012. Jak co roku dzieci ze szkół i przedszkola z terenu naszej gminy prezentowały różnorodne przedstawienia nawiązujące do ludowej tradycji kolędowania. W Bystrzycy zaprezentowały się: Publiczne Przedszkole z Bystrzycy oraz Szkoły Podstawowe z Bystrzycy, Ścinawy Polskiej i Marcinkowic. Natomiast w Godzikowicach pojawiły się zespoły szkolne z Chwalibożyc, Gać, Drzemlikowic i Osieka. Tematyka przeglądu wydawałoby się tak oczywista, a jednak wszystkie grupy przygotowały się bardzo profesjonalnie. Zadbano przede wszystkim o ciekawe, lekko żartobliwe teksty, które bawiły publiczność, piękne stroje, wzruszającą muzykę często w nowych, ciekawych aranżacjach, a także dekoracje. Cieszył fakt, iż mimo tradycyjnej tematyki nawiązującej do okresu Świąt Bożego Narodzenia, pojawiło się w przedstawieniach bardzo wiele elementów nowatorskich idących z duchem czasu.
 
   Wszystkie zespoły otrzymały nagrody oraz dyplomy za uczestnictwo w przeglądzie. Komisja w składzie: gość honorowy wicewójt Teresa Jurijków–Górska, Halina Sinkiewicz - dyrektor biblioteki gminnej, Stanisław Górka - dyrektor gminnego zespołu oświaty, Grzegorz Mostowicz-Gerszt - aktor filmowy oraz Józef Markocki - dyrektor "Teatru Formy" wyróżniła kilka indywidualności scenicznych, które zwróciły szczególną uwagę: Alicję Stec, Alicję Jarosławską, Julię Kimaro, Emilię Skorupę, Jakuba Kłosowskiego, Dominikę Dojlidę, Maję Bartunek oraz Wiktorię Zygmunt (Gratulujemy!).
 
   Organizatorem imprezy było Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie we współpracy z Gminnym Zespołem Oświaty. Szczególne podziękowania pragniemy złożyć sołtys Godzikowic pani Bożenie Droszczak oraz sołtysowi Bystrzycy panu Pawłowi Bubale za pomoc w przygotowaniach, a także Damianowi Fudale za nagłośnienie imprezy.

Adriana Krakowska