Dzisiaj jest środa, 24 stycznia 2018 r. Polski English

 

 


   

  

 

 

Stronę odwiedziło osób: 408378755

ARCHIWUM IMPREZ - 2010 ROK

 

19 grudnia 2010 - Kiermasz Bożonarodzeniowy w Bystrzycy

   19 grudnia br. w świetlicy wiejskiej w Bystrzycy odbył się kiermasz bożonarodzeniowy. Organizatorem imprezy było GUT IDEA Aneta Wizła-Gut oraz WNĘTRZE DLA CIEBIE Marta Wrożyna przy współpracy Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie i Oławskiego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Przybyłym  gościom nie brakowało wrażeń, mogli bowiem skosztować pysznych pierogów, przygotowanych przez panie z klubu seniora Kalina, jak również rozgrzewającego barszczyku ugotowanego przez Radę Sołecką na czele z sołtysem panem Pawłem Bubałą.  Mieszkańcy Bystrzycy i okolic mogli nie tylko podziwiać, ale również i kupić jako gwiazdkowy prezent ozdoby świąteczne czy też biżuterię, którą tworzyli lokalni wytwórcy. Swoje prace wystawiali  m.in. Aneta Wizła–Gut GUT IDEA, Joanna Rodziewicz WRZOSOWA POLANA, Piotr Rojek CERAMIKA SZAMOTOWA. Dodatkowo oferowano biżuterię artystyczną oraz piękne karty świąteczne wykonane m.in. haftem matematycznym. Dziećmi zajmowały się urokliwe  aniołki – Ela i Wioletta, które to pomagały przy pisaniu listów do Gwiazdki, tworzeniu pięknych rysunków, czy też ubieraniu wielkiej choinki. Swoje umiejętności zarówno kulinarne, jak i artystyczne prezentowały panie z sołectwa Drzemlikowice oraz KGW Jaczkowice, a także mieszkańcy Biskupic Oławskich. Uczniowie z Zespołu Szkół w Bystrzycy pod kierunkiem pani Doroty Semenowicz przygotowali piękne stroiki oraz ozdoby świąteczne. Dodatkowo młodzi artyści umilali czas przybywającym, śpiewając najpiękniejsze kolędy i pastorałki. W części artystycznej prezentowali się m.in. uczniowie ze szkoły muzycznej w Oławie, dzieci ze scholi działającej przy kościele w Nowym  Otoku, jak również grupa młodych ludzi z rytmiczną i bardzo akrobatyczną sztuką walki - CAPOEIRA.

Pani Michell Ćwirko-Nasierowska przekazała okazały piernik świąteczny, przygotowany specjalnie na tę okoliczność przez szefa kuchni pana Edwarda Jany. Za stronę akustyczną odpowiedzialny był p. Artur Piotrowski. Partnerami imprezy byli: Falcon Consulting – Elżbieta Władyka, WENA, Bikom, Bartek Candles, OSI oraz Gazeta Powiatowa.

 

 


 

 

6 grudnia 2010 - Wizyta Św. Mikołaja w Godzikowicach

   W grudniowe, pełne białego i puszystego śniegu popołudnie, w świetlicy wiejskiej w Godzikowicach zebrała się spora gromadka dzieci, oczekujących z przejęciem tajemniczego  gościa z odległej "Krainy Mrozolandii". Zanim jednak Święty Mikołaj zaszczycił swoją obecnością wszystkich przybyłych, jego czarodziejski wysłannik - zielony Elf zaprosił dzieci do muzycznej, pełnej tańców przygody. Zgromadzone maluchy napisały wspólny, bardzo długi list do Świętego Mikołaja i uwiły balonową linę, która to przyciągnęła tajemniczego gościa. Dzieci z uśmiechem na twarzach i wielkim przejęciem odbierały długo oczekiwane prezenty, a na koniec uroczystości Mikołaj zgodził się na sesję zdjęciową z udziałem wszystkich chętnych milusińskich.

Organizatorem imprezy było Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie przy współpracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oławie oraz wielu życzliwych ludzi.

 

  

   

  


 

 

11 listopada 2010 - Dzień Św. Marcina w Marcinkowicach

   11 listopada w Marcinkowicach wspólnie z mieszkańcami gminy świętowaliśmy Dzień Św. Marcina. Po uroczystej mszy św. odprawionej w lokalnym kościele parafialnym pw. Św. Marcina rozpoczął się XI uliczny bieg mieszkańców. Aura okazała się przyjazna,  promienie słoneczne dodatkowo zdopingowały zawodników. W różnych kategoriach wiekowych wzięło w nim udział ponad stu uczestników, a na mecie czekał na nich słodki poczęstunek w postaci „świętomarcińskich rogali”. O godz. 16.00 na Hali Sportowej im. M. Łopatki w Marcinkowicach zwycięzcy biegu odebrali medale z rąk wicewójta gminy Oława – Zbigniewa Pryjdy oraz gminnego radnego – Władysława Grendysza i dyrektora GCKSiR z/s w Oławie – Anny Ślipko. Po uroczystości wręczenia medali Chór Rivendell z gminnego Gimnazjum nr 3 w Oławie pod batutą Jacka Chlebnego zainaugurował część artystyczną. Po występach wokalnych Józef Markocki z Teatrem Formy zaprezentował pantomimiczną, mistyczną opowieść pt. „Jeden dzień z życia Św. Marcina”. W przerwie między występami wicewójt – Zbigniew Pryjda wręczył wyróżnienia „Zasłużony dla Gminy Oława”. Nagrody otrzymali: Stanisław Kałuża  - pierwszy włodarz Gminy Oława, Miejsko-Gminne Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych oraz Zespół Pieśni i Tańca „Porębiok”. Zespół zakończył część oficjalną koncertem galowym prezentując jeden z trudniejszych bloków taneczno-wokalnych – rzeszowski. O godz. 18.00 odbył się recital Beaty Koncur (śpiew) i  Krzysztofa Koncur (akordeon) przy akompaniamencie Jerzego Witkowskiego (fortepian). Artyści wybrali dla publiczności najsłynniejsze przeboje operetkowe. Mogliśmy usłyszeć m.in. „Sunrise, sunset” z musicalu „Skrzypek na dachu”, ognisty „Taniec z szablami z baletu „Gajane” oraz Somewhere z „West Side Story” Leonarda Bernsteina. Punktem finałowym imprezy był koncert Kwartetu Oławskich Marzeń w składzie Krzysztof Iwanowicz, Aneta Olszewska (II skrzypce), Małgorzata Gąsienie (wiolonczela) i Kamil Bartnik (gitara). Artyści podarowali uczestnikom koncertu niezapomnianą muzyczną ucztę, prezentując aranżacje m.in. takich utworów jak: „Czerwone maki na Monte Cassino”, temat z filmu „Ojciec Chrzestny” Nino Rota i jeden z najsłynniejszych musicalowych przebojów lub  motyw z filmu „New York, New York” . Dla osób pragnących zakosztować słodkości i szukających dodatkowych rozrywek Szkoła przygotowała kawiarenkę z ciastami, kawą i herbatą oraz loterię fantową. Marcinkowickie popołudnie i wieczór okazały się pełne wrażeń, które ożywiły listopadową porę i sprawiły, iż mieszkańcy Marcinkowic i innych gminnych miejscowości postanowili spędzić czas na hali sportowej wspólnie z organizatorami imprezy. Tym bardziej dziękujemy za tak liczne uczestnictwo i do zobaczenia za rok.

   Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Sportu i rekreacji z/s w Oławie składa podziękowania za pomoc w organizacji imprezy: Dyrekcji i pracownikom Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Marcinkowicach, Radzie Rodziców przy SP w Marcinkowicach, Radzie Sołeckiej Marcinkowic, księdzu Norbertowi Jonkowi, Jackowi Chlebnemu i Chórowi „Rivendel” z Gminnego Gimnazjum nr 3 w Oławie, Józefowi Markockiemu,  Edwardowi Misiewiczowi, Krystynie Litwin i Renacie Kurdyk, Komendzie Policji Powiatowej w Oławie oraz pracownikom Straży Gminnej.

 

 


 

 

29 sierpnia 2010 - Dożynki w Niwniku

   29 sierpnia 2010 roku w Niwniku uroczyście obchodzono tradycyjne święto plonów. Rozpoczęła je msza święta w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, celebrowana przez księdza infułata Kazimierza Jandziszaka ze Świdnicy. Po zakończonym nabożeństwie barwny korowód, który tworzył ludowy zespół pieśni i tańca Porębiok, strażacy niosący sztandar, dziewczęta w białych szatach trzymające w koszyczkach poświęcone kawałki chleba, a także zaproszeni goście, przemaszerował na boisko sportowe. Tam wicewójt Zbigniew Pryjda, pełniący rolę gospodarza dożynek, dokonał oficjalnego otwarcia. Starościną dożynek była Maria Norsesowicz z Drzemlikowic, natomiast starostą Kazimierz Berek z Bolechowa, którzy na ręce wicewójta złożyli tradycyjny bochen chleba. Również zaproszeni goście, wśród których była m.in. delegacja z zaprzyjaźnionej już gminy Rudomina, przywieźli  tradycyjny, litewski chleb przekazując go gospodarzowi dożynek.

   Jak co roku, tak i teraz odbywał się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa, którą tworzyły: Jolanta Potoczna, Anna Domańska oraz Anna Ślipko w swoim wyborze, brała pod uwagę nawiązanie do tradycji, bogactwo użytych materiałów naturalnych oraz ogólne wrażenie artystyczne. Pierwsze miejsce zajął wieniec, reprezentowany przez sołectwo z Gać, drugie - to zwycięstwo Psar, natomiast trzecie miejsce zajęli autorzy wieńca z Janikowa. Podczas tegorocznych dożynek nie zabrakło ciekawych atrakcji, bowiem uczestnicy mieli okazję obejrzeć wystawę tradycyjnych sprzętów rolniczych oraz gospodarstwa domowego, które wyszły już z tzw. obiegu. Pojawiły się również stoiska, na których mieszkańcy naszej gminy prezentowali swoje wyroby takie jak ceramika, koronki czy też biżuteria. Część artystyczną rozpoczęły dzieci ze szkoły podstawowej z Drzemlikowic, następnie na scenie pojawiła się rodzina cyrkowców z agencji "Słoneczne Rytmy", która to oczarowała swoim pokazem przybyłych gości. Gwiazdą wieczoru był przybyły ze słonecznej Italii - Thomas Grotto. Artysta rozgrzał włoskimi przebojami publiczność, która w tanecznym nastroju kontynuowała zabawę przy udziale zespołu "Zgrana Para". Oczywiście nie zabrakło typowych atrakcji festynowych takich jak: dmuchane zamki, zjeżdżalnie czy też trampoliny, swojskie jadło i na koniec pokaz sztucznych ogni, o które zadbała firma Last Pub z Oławy. Organizatorami dożynek byli: Wójt Gminy Oława, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji oraz tzw. Piątka z zakątka czyli grupa pięciu  współpracujących ze sobą sołectw: Niwnik, Drzemlikowice, Bolechów, Godzinowice i Siecieborowice.

 

  

   

 


 

 

7 sierpnia 2010 - Spektakl pantomimy w Drzemlikowicach

   W sobotni wieczór 7 sierpnia w malowniczej scenerii Drzemlikowic odbył się spektakl plenerowy  realizowany w ramach międzynarodowego projektu EUROPEJSKA AKADEMIA PANTOMIMY. Tegoroczne przedstawienie miało charakter interaktywny, scenki rodzajowe tzw. Opowieści z Drzemlikowic odgrywane były w różnych punktach wsi, wykorzystując naturalną, urokliwą scenerię, wspaniale zaakcentowaną przez magię zapadającego zmierzchu. Scenki rodzajowe dotyczyły życia codziennego mieszkańców Drzemlikowic, ich fascynacji, pokus, wyobrażeń  nt. świata baśni oraz codziennych rytuałów. Artyści zaproponowali widzom odbycie drogi teatralnej, której szlak prowadził poprzez łąki, pastwiska i okoliczne pola. Scena finałowa zatytułowana "Karnawał życia" odegrana została w sadzie otaczającym stary młyn, będący siedzibą Teatru Formy. W spektaklu brali udział uczestnicy warsztatów pantomimy (Polska, Niemcy, Szwajcaria i USA) pod kierownictwem Józefa Markockiego, reżysera spektaklu oraz instruktora tańca butoh - Slavy Inozemceva z Białorusi i Lisy Pfoh prowadzącej zajęcia z akrobatyki tanecznej.
Organizatorzy spektaklu:  Stowarzyszenie "Teatr Formy" oraz Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie.

 

 


 

 

26 czerwca 2010 - Noc Świętojańska nad Smortawą w Bystrzycy

   W sobotnie popołudnie 26 czerwca odbyła się Noc Świętojańska nad Smortawą w Bystrzycy. Projekt realizowany był przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie współfinansowany  ze środków UE w ramach działania Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju  PROW na lata 2007-2013 (Program LEADER). Instytucją Zarządzającą PROW 2007-2013 jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ideą niniejszego przedsięwzięcia było wzmocnienie więzi społecznej mieszkańców z terenu Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie „Starorzecze Odry” oraz zmotywowanie sektora społecznego do samoorganizacji. Niezwykle istotnym aspektem projektu było realnie funkcjonujące partnerstwo trójsektorowe. Tym bardziej składamy podziękowania za pomoc i wsparcie poniżej wymienionym instytucjom, osobom i firmom: Sołtys – Paweł Bubała, Rada Sołecka Bystrzycy, Nadleśnictwo Oława, PTS "Transbud", "Last Pub" Piotr Mijał, "Dek-Rem", "Bar nad Smortawą" Magdaleny Janikowskiej, KGW Godzikowice, KGW Jaczkowice, KGW Ścinawa, KGW Godzinowice, Sołectwo Drzemlikowice, Klub Seniora Kalina, Ziemkowie Chorągwi Piastów Śląskich z Oławy i Lewina Brzeskiego,  Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Starszych, Niepełnosprawnych, Młodzieży i Oczekujących Wsparcia "Pokolenia" oraz Stowarzyszenie "Teatr Formy". W ramach imprezy odbyły się warsztaty garncarstwa, plecionkarstwa, biesiada staropolska z galerią lokalnych produktów, zabawy plebejskie i rycerskie konkursy, szukanie kwiatu paproci, folkowe koncerty i starosłowiańskie widowiska. Impreza trwała do godzin nocnych i zakończyła się rytualnym puszczaniem wianków w nurt rzeki Smortawa.

 

     

  

  

 

 

  
Podczas Nocy Świętojańskiej odbyła się III gminna edycja Święta Pieroga. W tym roku do konkursu na Najlepszy smak " Pierogów z kapustą i grzybami" przystąpiło 6 drużyn: KGW Godzikowice, KGW Jaczkowice, KGW Godzinowice, KGW Ścinawa, sołectwo Drzemlikowice oraz Klub Seniora Kalina z Bystrzycy.

 
Zwycięzcy III gminnej edycji "Święta Pieroga":
 
   1. Klub Seniora Kalina z Bystrzycy
 
   2. Sołectwo Drzemlikowice
 
   3. KGW Ścinawa
 

 

 


 

 

Mit i historia – Oleśnica Mała 2010-06-18

   Spektakl "Wspomnienia dla jutra" planowany na 22 maja br. w związku z ogłoszeniem alarmu powodziowego został przeniesiony na 18 czerwca. W piątkowy wieczór w Oleśnicy Małej pomimo kapryśnej aury oraz przelotnych opadów deszczu i burz mogliśmy podziwiać interesujące artystyczne wystawy oraz kunszt aktorów Teatru Formy i "Die Etage" z Berlina. Bohaterki wernisażu – Joanna Zabuska oraz Aleksandra Kuczyńska są absolwentkami Akademii sztuk Pięknych we Wrocławiu i na zaproszenie Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji swoje prace wystawiły w Oleśnicy Małej. Kolorystyka barw ceramiki kontrastowała z surowymi i wyrafinowanymi rysunkami. Całości dopełniały półmrok pomieszczenia z przebijającym się delikatnym światłem podkreślającym kolory prezentowanych dzieł. Po obejrzeniu wystawy odwiedzający w tym dniu pałac w Oleśnicy Małej mieli okazję wziąć udział w pokazie filmowym pt. "Świadek przeciwko Hitlerowi", brytyjskiej fabularnej produkcji opowiadającej o ostatnich miesiącach wspólnego życia Helmutha i Freyi von Moltke. Czas wspólnie spędzony w Krzyżowej należał do najpiękniejszych w historii ich małżeństwa. Freya von Moltke była bohaterka oleśnickiego wieczoru, to jej osobie był zadedykowany kulturalny projekt realizowany wspólnie przez GCKSiR z/s w Oławie oraz Teatr Formy i Zakład Doświadczalny Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Oleśnicy Małej. Zwieńczeniem wieczoru był spektakl zatytułowany "Wspomnienia dla jutra", którego scenariusz powstał na podstawie opublikowanych wspomnień zmarłej w tym roku w nowym Yorku Freyi von Moltke. Wykonawcami w głównej mierze byli aktorzy niemieccy, którzy swoim ojczystym językiem podkreślali klimat i atmosferę dni połowy lat czterdziestych. Subtelna a jednocześnie porywająca muzyka na żywo w wykonaniu znanego wrocławskiego muzyka Sambora Dudzińskiego wprowadziła publiczność w lekki letarg. Kropiący deszcz, melancholijnie nucone i śpiewane piosenki w naturalny sposób oddały emocje dwojga ludzi, których sielankowe życie zostało brutalnie przerwane przez nazistowski reżim. Spektakl fabułą i klimatem był zbliżony do przedstawienia z ubiegłego roku, tym razem jednak na pierwszym planie przyglądaliśmy się postaci kobiety, która dzięki swojej sile i determinacji przetrwała najdramatyczniejszy okres swojego życia – utratę ukochanego męża i przymusową emigrację. Publiczność nie zawiodła się przybywając tego dnia do pałacu w Oleśnicy Małej. Kolejna edycja odniosła sukces, dając nam nadzieje na kontynuację oleśnickich spotkań w najbliższych latach. Mając na uwadze bogatą historie tego magicznego miejsca nie tracimy wiary, że tematów nie zabraknie nam tematów na kolejne spektakle. Przypomnijmy, że impreza odbyła się pod patronatem honorowym Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec oraz patronatem medialnym Gazety Powiatowej.

 

 


 

 

28 maja 2010 - Dzień Dziecka w Marcinkowicach

   W piątkowy poranek na boisku sportowym w Marcinkowicach gromadka ok. 150 dzieci ze SP Marcinkowice miała okazję uczestniczyć w jednym z najpiękniejszych dla dziecięcych oczu pokazie. Bańki mydlane, to o nich mowa, potrafią cieszyć i zachwycać ludzi w każdym wieku. Grupa trzech animatorów z zespołu "Trixter circus" z Wrocławia przez blisko dwie godziny bawiła rozbawioną gromadkę. Dmuchanie małych banieczek, tańce z wielkimi bańkami oraz  zamykanie dzieci w kolorowych mydlanych kształtach to tylko część zabawy. Kolorowi kuglarze zabawiali maluchy sztuczkami i pokazem żonglerki. Słoneczna pogoda sprzyjała kuglarskim pokazom. Boisko rozbrzmiewało okrzykami dziecięcego zachwytu, a rozbawione maluchy wesoło biegały po trawie, łapiąc uciekające bańki. W drugiej części zabawy nie zabrakło konkursów i zabaw z nagrodami.
Wstępnie Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie zamierzało zorganizować imprezę z okazji Dnia Dziecka podczas sobotniego festynu majówkowego Rady Sołeckiej Marcinkowic w dniu 29 maja br. Jednak z powodu ogłoszonego alarmu przeciwpowodziowego festyn został odwołany, a impreza dla dzieci ostatecznie odbyła się dzień wcześniej na boisku sportowym w Marcinkowicach.
Organizator imprezy: Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie przy współpracy ze Szkołą Podstawową im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Marcinkowicach. 

 

    

   

    

  

 


 

 

 24 kwietnia 2010 - Międzygminny Przegląd Dziecięcych Grup Tanecznych w Godzikowicach

   24 kwietnia w Godzikowicach odbył się Międzygminny Przegląd Dziecięcych Grup Tanecznych. Udział w nim wzięło około 100 uczestników.

1. Bystrzyca - BMC (Break Masters Crew)
2. Oleśnica Mała - ONE SHOO
3. Gać - STEP
4. Oleśnica Mała - MODERN
5. Drzemlikowice - SWEET DREAM
6. Namysłów gr.1 - FIDGET 1
7. Namysłów gr.2  - FIDGET 2
8. Dobrzeń Wielki - FREEKI
9. Dobrzeń Wielki - SWEENG
10. Gracze - REVEL
11. Brzeg - MOTION
12. Łambinowice gr. 1 - SWEANG
13. Łambinowice gr. 2 - SWEANG

 

   

 


 

27 marca 2010 - Prezentacja stołów wielkanocnych

   27 marca br. w Galerii „Arkady Wrocławskie” odbył się pokaz Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych. Pokazowi towarzyszyły konkursy na najładniejszą palmę, pisankę oraz babę wielkanocną. Organizatorem i patronem imprezy był Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we współpracy z Wojewódzką Radą Kół Gospodyń Wiejskich. Żur, biała kiełbasa, pisanki, baranki upieczone z ciasta, a także wędliny, pasztety w najrozmaitszych kształtach, faszerowane kaczki, baby wielkanocne oraz inne ciasta drożdżowe i mazurki, to tylko część wielkanocnych specjałów prezentowanych podczas sobotniej  imprezy w Arkadach. Gminę Oława podczas pokazu reprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z: Jaczkowic, Godzikowic, Ścinawy i Jankowic Małych.

 

      

   

   


 

 

27 marca 2010 - Rajd Ryczyński

   „W marcu jak w garncu” -  to przysłowie idealnie sprawdziło się w ostatnią sobotę marca. Deszcz i  chwile słońca na szczęście nie odstraszyły  stałych  uczestników XVI Rajdu Primaaprilisowego. Na leśnej polanie grodziska  Ryczyn spotkali się rowerzyści i piechurzy z Brzegu, Wrocławia, Oławy i okolic. Mimo deszczowej aury  uczestnicy nie kryli radości z ponownego spotkania  i wymiany doświadczeń. Organizatorzy zapewnili ciepłe  i pyszne posiłki, które rozgrzewały  kolejnych przybywających. Ponadto można było podziwiać i nabyć prace o wielkanocnej tematyce tworzone przez uczestników terapii zajęciowej. Rajd tradycyjnie zakończył się obietnicą spotkania w przyszłym roku.

 

   

 

 


 

 

7 marca 2010 - Bystrzyca - "Lekcja czeskiego"

 

   7 marca w świetlicy w Bystrzycy miał miejsce występ „Kabaretu po Skrzydłami” działającego pod egidą Stowarzyszenia „OławaArt”. Koncert dedykowany był wszystkim paniom z okazji ich Święta przypadającego na dzień 8 marca. Błyskotliwe teksty Szymona Barabacha, wstawki z kultowych czeskich bajek oraz nastrojowe piosenki czeskich bardów przez godzinę wypełniały bystrzycką salę, wprawiając publiczność zarówno w zachwyt, jak i zdziwienie. Muzyczny repertuar naszych południowych sąsiadów nie jest zbyt popularny, tym bardziej cieszy fakt, iż udało się mieszkańcom gminy przybliżyć chociaż fragment czeskiej kultury. Spektakl “Lekcja czeskiego” tworzą autorskie wersje piosenek Jaromira Nohavicy, własne tłumaczenia wierszy Egona  Bondy, Oldrychta Wenzla oraz Iwana Blatny. Oławianie dwukrotnie już prezentowali spektakl w Czeskiej Trzebowie, tym razem na zaproszenie Gminnego centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie wystąpili w Bystrzycy.

Kabaret pod Skrzydłami wystąpił w składzie:
Szymon Marhwiak Barabach, Kuba Barczyk, Rajmund Żygadło, Krzysiek Borowicz,
Józek Pastuch, Ola Marcinkiewicz, Mateusz Kotwica, Kamila Bakalarczyk - Kruk,
Ania Kamińska, Asia Bakalarczyk, Basia Brezdeń.

 

   

   

 

 


 

 

19 i 20 stycznia 2010 - Herodiada

 

 
Hej kolędy to czas….

   W kalendarzu imprez organizowanych przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie – Gminny Przegląd Zespołów Kolędniczych i Jasełkowych ma swoje stałe miejsce. 19 i 26 stycznia br. odbyła się kolejna edycja Herodiady, tym razem w Godzikowicach i Bystrzycy. Konkurs grup kolędniczych z terenu gminy Oława posiada już kilkunastoletnią tradycję. Jest to jedna z największych imprez o takim charakterze w powiecie oławskim. Celem Przeglądu jest prezentacja tradycyjnych form kolędowania, nawiązujących do lokalnej tradycji ludowej. Celem Przeglądu jest prezentacja tradycyjnych form kolędowania, nawiązujących do lokalnej tradycji ludowej w postaci krótkich przedstawień teatralnych. W konkursie udział wzięło 9 zespołów szkolnych, repertuar przedstawień nawiązywał do lokalnych zwyczajów obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia oraz związanych z nimi tradycji lokalnych i rodzinnych. Misternie przygotowane przedstawienia z udziałem uczniów gminnych szkół niezmiennie dostarczają wzruszeń i wywołują często uśmiech na twarzy. Pośród 9 zespołów szczególnie wyróżniła się grupa z Gminnego gimnazjum nr 3 w Oławie. Swoja oryginalną interpretacją chrześcijańskiej tradycji duchowej spowodowała podwyższenie poziomu artystycznego przeglądu. Przegląd nie miał charakteru konkursowego, jury przyznało jednak nagrody indywidualne za wyróżniający się talent aktorski. Oceniana była dykcja, ruch i interpretacja tekstu.
Osoby wyróżnione: Jan Luch, Anna Kocenda, Szymon Góralski, Jędrzej Kozina, Wojciech Zarzycki, Dominik Kula, Dominika Dojlida
A.Ś.
 
   
   
 
 
 

 
 
 

10 stycznia 2010 - XVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

 


  
W XVIII Finale WOŚP w gminie Oława brało udział 28 wolontariuszy. Wszyscy zgłoszeni wolontariusze w dniu 10 stycznia kwestowali w 26 gminnych miejscowościach. Wolontariusze zebrali łączną kwotę 16.345,21 zł + waluta obca (ok. 300 zł), loteria. Zebrana łączna kwota wynosi 18.806,13 PLN + waluta obca (Euro, korony czeskie, franki szwajcarskie, hrywny itp.) – ok. 300 PLN
   Szef sztabu pragnie podziękować wszystkim wolontariuszom za wytrwałość, siłę ducha i odporność na przeciwności losu, za wiarę w nasze działania oraz ciężką i dobrze wykonaną pracę na rzecz doposażenia oddziałów przy Centrach Onkologii w całej Polsce oraz wszystkimh osobom, które wsparły szlachetny cel.

 

Podziękowania dla: Artura Piotrowskiego, Krzysztofa Krakowskiego, Edwarda Misiewicza, Jarosława Tysy, nauczycieli i uczniów ZS w Bystrzycy, Sołtysa i Rady Sołecka Bystrzycy, Rady Rodziców przy ZS w Bystrzycy, Straży Gminnej, Leszka Mikluszki, Zbigniewa Białka, WELNESS Centrum Odnowy Biologicznej Elżbieta Wojdyła, Biura Usług Turystycznych IMPULS, AUTO-KURIATA, Mechanika samochodowa Daniel Woźniaczek, Anny Pilśniak - Gabinet zdrowia i urody, Autoliv w Oławie, Restauracja “Słoneczko” Państwa Rosiaków, Bank Spółdzielczy w Oławie, Atelier A&E Centrum Kreatywne w Oławie, Jack- Pol Oława, PHU Jan Wójcik, Koła Gospodyń Wiejskich: Jaczkowice, Godzikowice, Ścinawa, Jankowice Małe, Drzemlikowice, Niwnik, Zarządu Powiatowego w Oławie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Klubu Seniora Kalina, OSP Bystrzyca oraz wszystkim osobom i zespołom, które charytatywnie wystąpiły podczas imprezy finałowej WOŚP w Bystrzycy, lokalnym mediom za pomoc w przekazywaniu informacji odnośnie prowadzonej akcji oraz Gminnej Bibliotece Publicznej za udostępnienie lokalu do przeliczenia zebranych funduszy.