Dzisiaj jest poniedziałek, 22 stycznia 2018 r. Polski English

 

 


   

  

 

 

Stronę odwiedziło osób: 405435846

ARCHIWUM IMPREZ - 2009 ROK

 

 6 grudnia 2009 - Impreza Mikołajkowa

 

Wszyscy wiedzą, że Święty Mikołaj mieszka bardzo, bardzo daleko, wśród śniegu i lodu, ale raz w roku opuszcza swój dom i odwiedza wszystkie dzieci na świecie. 6 grudnia mieliśmy okazję witać Świętego Mikołaja również w Oławie. GCKSiR z/s w Oławie wspólnie z Parafią pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła zorganizowała mikołajowe powitanie w kościele parafialnym. Zanim Mikołaj zaszczycił swoją obecnością oczekujące go dzieci z koncertem wystąpił rozśpiewany zespól „Dzieci z Brodą” Joszko Brody. Ok. godz. 16.00 Święty przyjechał w asyście oławskich motocyklistów, do kościoła został wprowadzony przez harcerzy z miejscowego hufca. Nad pobytem Świętego Mikołaja czuwała grupa wolontariuszy, księża oraz pracownicy GCKSiR. W kościele zgromadziły się rzesze dzieci, które z uśmiechem na twarzy odebrały paczki, a na koniec uroczystości Mikołaj zgodził się na sesję zdjęciową z tymi dziećmi, które wytrwały do końca. Serdecznie zapraszamy Św. Mikołaja do odwiedzenia nas za rok.

Organizatorzy mikołajkowej imprezy serdecznie dziękują wszystkim osobom, firmom, lokalnym mediom, rodzicom i instytucjom, które wspomogły Świętego Mikołaja i sprawiły, że mógł zawitać do naszych pociech. W szczególności dziękujemy: Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej OSIEK, Andrzejowi Ryżakowi ROTEX, Grzegorzowi Bubale ELEKTRO, Adamowi Witkowskiemu INSTALATORSTWO ELEKTRYCZNE, Arturowi Piotrowskiemu - Radnemu Gminy Oława, Piotrowi Rajewskiemu LIBERTY, Janowi Rosiakowi – Restauracja SŁONECZKO, Zakładowi Gospodarowania Odpadami Sp. z o.o. w Gać, Mirosławowi Petruś – HURTOWNIA ARTYKUŁÓW BIUROWYCH I PAPIERNICZYCH oraz Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Oławie.

 

 

  

    

   

 


 

 

2 grudnia 2009 - Występ zespołu "Porębiok" - Liceum im. Jakuba Sobieskiego w Oławie

   02.12.2009 zespół Porębiok został zaproszony do liceum im. Jakuba Sobieskiego w Oławie, aby zaprezentować tańce i obrzędy staropolskiego wesela.
 

 


 

 

11 listopada 2009 - Dzień Świętego Marcina

 

   11 listopada obchodziliśmy w Marcinkowicach Dzień Św. Marcina. Organizatorem było Gminne Centrum Kultury , Sportu i Rekreacji wspólnie z Radą Sołecką Marcinkowic ,Szkołą Podstawową im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, a także Parafią pw. Św. Marcina. O godz.11.00 rozpoczęła się uroczysta msza święta koncelebrowana przez proboszcza Norberta Jonka ku czci patrona. A o godz.14.00, mimo niesprzyjającej aury nastąpiła inauguracja biegu ulicznego, w którym wzięło udział ponad 60 osób. Wśród zawodników były zarówno dzieci, jak i dorośli. Na zwycięzców oprócz medali czekały również słodkie , „świętomarcińskie rogale”. Dalsza część uroczystości przeniosła się do hali sportowej im. Mieczysława Łopatki .Tam też swoje umiejętności taneczno-wokalne zaprezentował Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Marcinki”, którego niektórzy członkowie byli także uczestnikami biegu. Następnie odbył się turniej wiedzy pod hasłem „Moja mała i wielka ojczyzna”. Dzieci z wielkim zaangażowaniem odpowiadały na zadawane pytania. O godz.17.00 na zaaranżowanej scenie pojawił się kabaretowy zespół Bez Nas Wy, który zaprezentował licznie zgromadzonej publiczności bardzo energetyczny program. Następnie w nieco odmienne klimaty samby oraz bluesa wprowadził nas wirtuoz gitary klasycznej Dominik Tomasiak, który oczarował swoją grą wszystkich obecnych. W dalszej części programu pojawiły się magiczne piosenki z repertuaru m.in. Hanny Banaszak oraz standardy jazzowe w wykonaniu Adriany Krakowskiej i aranżacji Krzysztofa Borowicza. Koncert zakończyła nastrojowa piosenka „Dobranoc, już czas na sen” w wykonaniu Adriany Krakowskiej i Krzysztofa Jaskuły. 

Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie dziękuje wszystkim osobom i instytucjom za pomoc w przygotowaniu obchodów Dnia Św. Marcina, a w szczególności: Dyrekcji i Nauczycielom Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Marcinkowicach, Radzie Sołeckiej Marcinkowic, Gminnej Bibliotece Publicznej, Marii Kołodziej - Radnej Gminy Oława, Edwardowi Misiewiczowi, księdzu Norbertowi Jonkowi, Tadeuszowi Szewczukowi oraz firmie Dominga.

 

 


                                                                                                                                                                                           

Taniec mimów – Drzemlikowice 2009

 

   Od 30 sierpnia do 6 września br. odbyła się kolejna edycja Warsztatów Pantomimy w Drzemlikowicach. Poza Słowem to międzynarodowy projekt obejmujący zajęcia teatralne, na które składały się warsztaty prowadzone na terenie starego poniemieckiego młyna. W warsztatach uczestniczyli amatorzy aktorstwa z Niemiec, Polski i Serbii. Zajęcia były prowadzone przez profesjonalnych aktorów i tancerzy. Przedmiotem wiodącym tradycyjnie stała się pantomima, nowością był trening fizykalny i taniec modern. Warsztaty technik pantomimicznych oraz plastyki mimu (szkoła Tomaszewskiego) poprowadził Józef Markocki, za trening fizykalny odpowiedzialny był Przemysław Wasilkowski. A warsztat z tańca modern poprowadziła Ola Osowicz – tancerka i choreograf związana m.in. z Teatrem Capitol oraz Operą Wrocławską. Warsztaty zakończył otwarty pokaz dla zaproszonych gości i mieszkańców Gminy Oława. Spektakl przygotowany został przez uczestników warsztatów pod kierunkiem prowadzących, składał się z kilkunastu samodzielnie przygotowanych etiud przy akompaniamencie instrumentarium muzycznego. Teatr bez słów dla osób pragnących artystycznej edukacji i niecodziennych wrażeń przyciąga coraz szersze rzesze zainteresowanych tą formą sztuki. Raz w roku Drzemlikowice zamieniają się w regionalne centrum pantomimy. I za każdym razem po spektaklu odnosimy wrażenie, że uczestniczyliśmy w niepowtarzalnym misterium tańca i ruchu. Warsztaty pantomimy są wydarzeniem cyklicznym na stałe wpisującym się w kulturalny pejzaż Gminy Oława. Dzięki twórczości mima i dyrektora Teatru Formy, Józefa Markockiego nasza gmina jest promowana na szerszą, międzynarodową skalę. Współorganizatorem pokazu było Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie.


    

    

      

 


 

 

23 sierpnia 2009 - Dożynki Gminne

 

  W niedzielę 23 sierpnia celebrowane były Dożynki Gminne. Po zakończonej uroczystej mszy świętej ulicami Bystrzycy przeszedł tradycyjny korowód dożynkowy prowadzony przez starostów dożynek oraz grającą kapelę zespołu Pieśni i Tańca „Porębiok”. Po części oficjalnej miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”. Komisja gminna wspólnie z oddelegowanymi przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Oławie ogłosiła wyniki konkursu, którego zwycięzcą okazały się Chwalibożyce. Wieniec z Chwalibożyc zajął również I miejsce w etapie powiatowym konkursu na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”, tym samym został zgłoszony do wojewódzkiego konkursu, który odbędzie się na Dożynkach Wojewódzkich w gminie Sulików (powiat zgorzelecki). Tegoroczna edycja „Święta pieroga” miała miejsce również podczas Dożynek Gminnych. Do smakowitego konkursu zgłosiło się 6 drużyn: KGW Jaczkowice, Godzikowice, Godzinowice Ścinawa oraz Klub Seniora „Kalina z Bystrzycy” oraz sołectwo Drzemlikowice. Komisja w międzynarodowym składzie oceniała smak pierogów ruskich, które brały udział w konkursie „Tradycyjny smak”. I miejsce zajęła Bystrzyca, II zdobyły Jaczkowice, a na miejscu III uplasowała się Ścinawa. Zwycięzcą konkursu w „jedzeniu pierogów na czas” był mieszkaniec Gać - pan Adamowicz. O godz. 17.00 odbył się koncert muzyki i tańców irlandzkich grupy „Ellorien”. A wieczorem uczestnicy dożynek bawili się przy takich przebojach jak: „Mamma mia”, „Waterloo”, „Money, Money, Money”. Największe przeboje szwedzkiego zespołu ABBA odtworzyła polska grupa ABBA SHOW. Po koncercie niezastąpiony D.J. - Piotr Dobrzański utrzymał wspaniały taneczny nastrój i poprowadził zabawę taneczną do późnych godzin nocnych.

    

    

fot. Joanna Szulżyk UG Oława

 

 


 

 

19 lipca 2009 - XXII Gminny Turniej Samorządów Wsi

 

  Dnia 19 lipca na boisku sportowym w Lizawicach odbył się XXII Gminny Turniej Samorządów Wsi, którego współorganizatorem było również Miejsko-Gminne Zrzeszenie LZS. W imprezie uczestniczyły 23 sołectwa, a 612 zawodników stanęło w szranki w takich konkurencjach jak: strzelanie z wiatrówki, utrzymanie koła wozu na czas, przeciąganie liny, strzał piłka do pustej bramki, turniej piłki siatkowej, rzuty podkową do celu, lotką do tarczy i piłka do kosza, slalom z piłka na czas oraz biegi kobiet i mężczyzn na dystansie 200m. W ogólnej klasyfikacji zwyciężyła Bystrzyca, II miejsce zajął Gaj Oławski i kolejno a na III miejscu ulokowały się Lizawice. Na zwycięzców poszczególnych konkurencji czekały nagrody i dyplomy, natomiast pierwszych 6 miejsc klasyfikacji końcowej dodatkowo nagrodzono pucharami wręczonymi przez Wójta Gminy Oława. Niedzielne popołudnie mieszkańcy Lizawic i sąsiednich miejscowości spędzili na festynie i zabawie plenerowej zorganizowanych przez radę Sołecką Lizawic.

 

       

   

 


 

2 czerwca 2009 - Dzień Dziecka

  W dniu 02 czerwca Gminne w swietlicy w Godzikowicach odbyła się impreza rekreacyjna z okazji Dnia Dziecka. Wstępnie zabawa była planowana na niedzielne popołudnie 31 maja, jednak pogoda spłatała psikusa i ulewne deszcze uniemożliwiły przeprowadzenie programu animacyjnego na boisku sportowym. Chociaż w skromniejszym wydaniu, bez dmuchanych zamków i przejażdżek konnych, zabawę w świetlicy w Godzikowicach należy zaliczyć do udanych. Z dziecięcych twarzy nie znikał uśmiech, a okrzykom zachwytu wtórował radosny pisk. Przy muzycznych akordach rodem z westernu milusińscy biegali z wymalowanymi twarzami. Kilkadziesiąt uczestników brało udział w atrakcjach prowadzonych przez animatorów z „Bajkowego Biura Podróży” Agencji artystycznej BRANZO we Wrocławiu. Przygotowane atrakcje bardzo spodobały się maluchom, było m.in. zdobywanie piór na drodze do indiańskiego imienia, odbyły się wielkie łowy na bizona oraz płukanie złota, kilka codziennych zabaw  w indiańskiej wiosce oraz rzut lassem. Na nieśmiałych maluchów czekały malowanki i kredki, a na wszystkie dzieci słodki poczęstunek i nagrody.

 

  

   

 


 

 

24 maja 2009 - Mityng Młodzika

 

  Na Obiekcie sportowym im. Bronisława Malinowskiego w Bystrzycy odbyła się impreza rekreacyjno-sportowa pn. „Miting Młodzika”. Impreza zorganizowana została przez Szkolny Związek Sportowy Gminy Oława, ULKS Młodzik-Ziemia Oławska, Miejsko-Gminne Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych oraz Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Oławie. Blisko 300 młodych sportowców z rożnych szkół Dolnego Śląska brało udział w konkurencjach lekkoatletycznych takich, jak: skok wzwyż, w dal, pchnięcie kulą czy rzut oszczepem. Dodatkowo odbył się turniej piłki siatkowej gminnych zespołów, zdobywcą I miejsca była drużyna „Stal-Fox” Bystrzyca, a na II miejscu uplasował się zespół „Amator” Marcinkowice. Dodatkowo odbyły się Strefowe Zawody Lekkoatletyczne X Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi w kategoriach skok w dal, wzwyż, pchnięcie kulą i rzut oszczepem kobiet i mężczyzn. Niedzielne popołudnie wypełniła część artystyczna dedykowana wszystkim Mamom z okazji Ich święta, które miało miejsce dwa dni później tj. 26 maja. Na scenie gościliśmy Zespół „Exclamation”, szkolną grupę wokalno-muzyczną „Słoneczniki” prowadzoną przez p. Dorotę Semenowicz oraz śpiewające dziewczęta z Zespołu Szkół w Bystrzycy pod kierownictwem pani Iwony Kiwrak. W godzinach wieczornych odbył się koncert zespołu „Chrząszcze”. Na parkiecie nie zabrakło fanów takich przebojów jak „Yellow submarine”, „Pretty woman” czy „Anna Maria”. Zespół „Chrząszcze” odegrał coovery Beatlesów, Roya Orbisona, Czerwonych Gitar oraz innych gwiazd epoki lat 60-tych.

 


 

23 maja 2009 - Mit i historia – Oleśnica Mała 2009 

  W sobotę 23 maja kto pragnął niecodziennych wrażeń oraz obcowania z mitem i historią przybył do Oleśnicy Małej, aby uczestniczyć w imprezie plenerowej organizowanej przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z/s w Oławie. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przy współudziale Zakładu Doświadczalnego Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Oleśnicy Małej, gospodarza pałacu. Część piknikowa, która odbywała się na terenie parku pałacowego Centrum i ZDHiR organizowały z pomocą Szkoły Podstawowej w Oleśnicy Małej oraz Stowarzyszenia Działań Społecznych. Do elementów stałych festynu, typu pokazy strażackie w wykonaniu jednostki ratowniczo-gaśniczej z Oławy, konkursy sprawnościowe dla dzieci, grillowanie i oferta kateringowa dołączono pokazy walk rycerskich wykonane przez grupę Wikingów z Wrocławia pn. Panser Galter, turniej szachowy pod chmurką, którego zwycięzcą okazał się pan Tadeusz Taradyś oraz poszukiwania skarbu Templariuszy, na który wiele osób miało chęć, a znalazł go mieszkaniec Bystrzycy, Marcin Masło. Skarb czyli dzban miedziaków, których wartość trudno określić…ale kto wie może wystarczy na wykup pałacu? Kto miał ochotę na przejażdżkę konną, mógł spełnić marzenie na łagodnym Czempionie. Było nie tylko rozrywkowo i rekreacyjnie, gdyż idea całego przedsięwzięcia miała za cel odkrycie walorów zabytkowych i historycznych miejsca jakim jest pałac w Oleśnicy Małej. W towarzystwie miłośnika historii, Zbyszka Jakubowicza można było zwiedzić na co dzień zamknięte komnaty pałacowe. Zainteresowani oglądali unikatowe kominki, oryginalne piece, dawną bibliotekę pałacową i piękną klatkę schodową. Bardziej wytrwali wspięli się na wieżę pałacową, aby podziwiać panoramę okolicy oraz stary mechanizm zegarowy. W kościele pw. Św. Wawrzyńca przerobionym na świątynie z pałacowego skrzydła ksiądz Adam Skalniak poprowadził edukacyjny wykład na temat dziejów Oleśnicy Małej. Aura dopisała, czas mijał niespiesznie, każdy mógł spacerować leniwie i cieszyć oczy niecodziennym widokiem, podpatrując przygotowania aktorów do wieczornego spektaklu. Zespół Tańców Dawnych „Invenzione” odegrał na pałacowym dziedzińcu scenki dworskie, którym wtórowała muzyka renesansowa i stosowny komentarz w wykonaniu narratora. Zwiedzanie pałacu uprzyjemniły dwa wernisaże: wystawa fotograficzna autorstwa Ewy Koliskiej z Drzemlikowic oraz ceramiczna Joanny Zabuskiej. Fotografie prezentowały gminę Oława podczas różnych pór roku, miejsca uchwycone w sposób niewymownie piękny i bardzo wzruszający. Klimatyczna wystawa ceramiczna eksponowała maski, misy wazy, a wszystko to w lekkim półmroku, z miejscowym podświetleniem i delikatnym podkładem muzyczny i oprawą multimedialną. Zanim publiczność udała się na spektakl Fundacja Krzyżowa Dla Porozumienia Europejskiego przygotowała wprowadzenie oprawione prezentacją multimedialną na temat członków Kręgu z Krzyżowej i pracy konspiracyjnej grupy.
 
 
 
    

    

 fot. Joanna Szulżyk UG Oława

 

 


 

 

23 maja 2009 - Spektakl „Kreisau 412”

 

  O godz. 20 nastąpił finał części artystycznej w Oleśnicy Małej. Na dziedzińcu pałacu w naturalnej scenerii upiększonej stylową scenografią odbył się spektakl pn. „Kreisau 412” (Peter Yorck von Wartenburg a Krąg z Krzyżowej. Spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Formy Józefa Markockiego wskrzesił legendę Kręgu z Krzyżowej, jego przywódcy Helmutha von Moltke wraz z przyjacielem Peterem Yorckiem von Wartenburg. W stylowych kostiumach lat czterdziestych XX wieku oraz prostej, aczkolwiek bardzo sugestywnej scenografii powróciła groza tamtych dni, w których faszyzm terroryzował ludzi pragnących wolności i swobody myśli. Kolejne sceny przybliżały dramat rodziny von Moltke, dramat, którego nie łagodził nawet przepiękny głos Marleny Dietrich wznoszący się nad pałacowym dziedzińcem. Ten majowy wieczór w Oleśnicy Małej zaliczyć możemy do najpiękniejszych ostatnich lat. Wieczór pełen artystycznych niespodzianek sprawił, że pałac ożył i zmienił się w świątynię sztuki. 
 

   

  

fot. Joanna Szulżyk UG Oława     

 

 


 

 

4 kwietnia 2009 Rajd Ryczyński

 

  W tym roku ponownie odbył się kolejny już XV Rajd Ryczyński, który wzbudził zainteresowanie wszystkich entuzjastów rowerowych i pieszych wędrówek oraz miłośników historii i przyrody. 4 kwietnia 2009r. od wczesnych godzin rannych świeciło piękne słońce, zachęcając stałych i nowych uczestników rajdu do spędzenia czasu w plenerze. Co roku w imprezie uczestniczy około pięciuset uczestników, tym razem dzięki wspaniałej wiosennej aurze pobity został rekord frekwencji, mianowicie liczba uczestników przekroczyła osiemset osób. Atrakcje były liczne: konkurs przeciągania liny, walki rycerskie, pokazy strażackie, poczęstunek grochówką oraz nauka tańca latynoamerykańskiego salsa. Ostatnia z atrakcji wzbudziła wyjątkowo żywe zainteresowanie, kilkadziesiąt osób pląsało w rytm kubańskich i puertorykańskich rytmów, kołysząc biodrami i nucąc pod nosem dźwięczne melodie. Archeolog Magdalena Przysiężna-Pizarska oprowadziła chętnych po grodzisku ryczyńskim oddalonym od miejsca spotkania o kilka kilometrów. Wspólnemu pieczeniu kiełbasek przy ognisku towarzyszyły miłe pogawędki, a organizatorzy i uczestnicy imprezy udowodnili, że jest ona bez barier i bawić się może każdy. Opieką otoczone były osoby niepełnosprawne, a atmosfera wspólnej więzi-miłośników plenerowych wycieczek udzieliła się wszystkim obecnym. Organizatorami tegorocznej edycji rajdu byli: Nadleśnictwo Oława, Brzeskie Stowarzyszenie Miłośników Turystyki Aktywnej, Oddział PTTK Ziemii Brzeskiej w Brzegu, PTTK oddział w  Jelczu-Laskowicach, Gminne Centrum Kultury Sportu i Rekreacji z/s w Oławie, Towarzystwo Miłośników Starożytności we Wrocławiu, Koło Studentów Historii Uniwersytetu Opolskiego, Instytut Archeologii i Etnologii PAN we Wrocławiu. Patronat nad imprezą sprawowali: Wójt Gminy Oława, Burmistrz Miasta Brzeg, Starostwo Powiatowe w Brzegu. Opieką medialną imprezę otoczyłyły: Nowa Trybuna Opolska, Panorama Powiatu Brzeskiego, Radio Hit Oława i Opole, Gazeta Powiatowa: Wiadomości Oławskie.

 

  

  

fot. Joanna Szulżyk UG Oława

 

 


 
 
 
 

29 marca 2009 - Kiermasz Wielkanocny

 

 
 
  W dniu 29 marca w świetlicy wiejskiej w m. Gać odbył się I Gminny Kiermasz Wielkanocny, w którym  uczestniczyły szkoły podstawowe z Bystrzycy, Chwalibożyc, Osieku, Gaci, Oleśnicy Małej, Ścinawy Polskiej i Gimnazjum nr 3 w Oławie oraz Koła Gospodyń Wiejskich ze Ścinawy, Godzikowic, Jaczkowic i Godzinowic. Na świątecznych stołach znalazły się między innymi pieczone mięsa, wędliny, pasztety, faszerowane jaja oraz inne specjały nieodzownie związane ze świąteczną tradycją kulinarną. Nie zabrakło także słodkich mazurków, bab wielkanocnych i innych wypieków. Zgodnie ze zwyczajem prym wiodły kolorowe pisanki oraz wymyślnie zrobione stroiki świąteczne. Prezentacja została wzbogacona o występ artystyczny Kabaretu Dziecięcego „Słomka” , który przedstawił scenkę rodzajową zatytułowaną „Historia jajka”, podczas kiermaszu przeprowadzono konkurs na najładniejszą pisankę oraz stroik wielkanocny.
 
 
 
 

 
 
 

8 marca 2009 - „Kobiety czar” Koncert z okazji Dnia Kobiet

 

 
 

  W niedzielę 8 marca w świetlicy wiejskiej w Bystrzycy odbył się koncert pn. “Kobiety czar” dedykowany wszystkim paniom. Na początku odbył się krótki powitalny występ Folklorystycznego Dziecięcego Zespołu „Marcinki”, a w drugiej części podziwialiśmy talent aktorski i wokalny Adriany Krakowskiej i Mirosława Owczarka, którym akompaniował pianista – Andrzej Gisicz. Na repertuar złożyły się największe operetkowe i musicalowe przeboje. Operetki nieustannie cieszą się wielkim powodzeniem, m.in. dzięki muzycznym numerom, które z przyjemnością nuci cały świat. A zaczęło się bardzo nastrojowo, kiedy Adriana Krakowska z udziałem publiczności zaśpiewała “Powróćmy jak za dawnych lat”. Tym właśnie był koncert, podróżą z kobietą w tle poprzez kilka muzycznych epok. Mogliśmy wysłuchać utworów takich scenicznych dzieł jak; “Księżniczka czardasza”, “My fair lady” bądź “Skrzypek na dachu”. Mottem przewodnim artystycznego występu była kobieca uroda oraz jej wdzięk, w przerwach jednak nie zabrakło błyskotliwych dowcipów, a zachwycona publiczność, co chwilę nagradzała artystów brawami. Uwieńczeniem muzycznego wieczoru były wielokrotne bisy. Po duchowej strawie był czas również na małe co nieco w postaci ciasta i kawy.

 

 
 
    
 
   
 
   
 
 

 
 
6 i 13 lutego 2009 - Herodiada '2009
 
  Aniołowie, diabły, pastuszkowie i herod zawitali ponownie do gminy Oława. Po dwuletniej przerwie odbyła się kolejna edycja Gminnego Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Jasełkowych - Herodiada 2009. Jak dotychczas zamysłem organizatorów   była popularyzacja i pielęgnowanie bogatej obrzędowości okresu Bożego Narodzenia, prezentacja tradycyjnych form kolędowania poprzez zachęcanie środowisk szkolnych gminy Oława do kultywowania tradycji ludowej oraz prowadzenia aktywnej amatorskiej działalności kulturalnej opartej na tradycji ludowej. Dla usprawnienia przebiegu przeglądu i umożliwienia dzieciom oglądania swoich występów Herodiada odbyła się w dwóch częściach. W dniu 6 lutego w świetlicy wiejskiej w Bystrzycy wystąpiły zespoły reprezentujące Przedszkole Publiczne w Bystrzycy oraz Szkoły Podstawowe z Bystrzycy, Ścinawy Polskiej, Sobociska i Marcinkowic. Dnia 13 lutego w świetlicy w Godzikowicach prezentowały się: Gminne Gimnazjum nr 3 w Oławie, Szkoła Podstawowa w Gaci, Chwalibożycach, Osieku, Oleśnicy Małej i Drzemlikowicach. Z uwagi na różnicę wieku młodych artystów, począwszy od przedszkolaków aż po gimnazjalistów, organizatorzy nie wprowadzili formuły ściśle konkursowej, starając się docenić głównie zaangażowanie oraz starania dzieci i ich opiekunów. Powołana komisja przyglądała się prezentacji młodych talentów i zwróciła uwagę na kilka indywidualnych kreacji oraz wyróżniła cztery zespoły za nowatorskie postrzeganie tradycji. Młodzi artyści żywo reagowali na sceniczne popisy swoich rówieśników, czasem wybuchali gromkim śmiechem lub szeptem podpowiadali, kiedy ktoś niefortunnie zapomniał tekstu. Nie było przegranych, a wyróżnienia miały na celu jedynie zmotywować młodych artystów do dalszej twórczej pracy i występu w roku następnym.
 

    

   

fot. Anna Ślipko, Joanna Szulżyk UG Oława

 

 


 

 

11 stycznia 2009 - Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

 

  W roku bieżącym XVII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w świetlicy wiejskiej w Godzikowicach. Gmina Oława zebrała sumę 12.638, 48 złotych., która to została przeznaczona na profilaktykę w dziedzinie wczesnego rozpoznania chorób nowotworowych u dzieci. Dziękujemy z całego serca wszystkim osobom, które zdecydowały się wesprzeć ten szczytny cel. Wolontariusze od wczesnych godzin porannych na terenie wszystkich sołectw prowadzili akcję zbiórki pieniędzy. W świetlicy wiejskiej w Godzikowicach od godziny 14.00 do godzin wieczornych trwały koncerty muzyczne, kiermasz oraz loteria fantowa. Smakosze mieli okazję zakosztować kulinarnych wypieków pań z Kół Gospodyń Wiejskich Godzikowic, Ścinawy i Jaczkowic. Nie zważając na styczniową aurę grillowaliśmy kiełbaski, serwując do nich gorący bigos. Popołudniową porą gościnnie zagrał dla uczestników imprezy „Big Band Oława”, soliści Szkoły Tańca „Chaine” zaprezentowali się nam w rytmicznym tańcu jazzowym i żywiołowym breakdance. Nie zabrakło również grupy śpiewaczej Klubu Seniora „Kalina” z Bystrzycy i Janikowa. Wieczorem podczas koncertu życzeń była okazja do wykupienia utworu z dedykacją. Między występami prowadzona była licytacja. Sympatycy kabaretu „Ani Mru Mru” wylicytowali zdjęcia z autografami komików, dużym zainteresowaniem cieszyły się pamiątki sportowców uczestników Olimpiady w Pekinie – Szymona Kołeckiego i Marietty Gotfryd, aktorów wrocławskich teatrów i odtwórców ról znanych polskich seriali m.in. „Plebanii” oraz haftowane obrazy autorstwa pani Danuty Bajor.

 

    

   

 

fot. Joanna Szulżyk UG Oława